• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Lühiuudised

  ERA Panga aktsionärid otsustasid reedel suurendada 20. detsembriks panga aktsiakapitali 40 miljoni kroonini, panga omakapital suureneb sellega aasta lõpuks 55--57 miljoni kroonini.
  Lisaks aktsiakapitalile lisandub ERA Panga omakapitali 10,2 miljoni krooni väärtuses allutatud võlakohustusi, mis uute Eesti Panga usaldatavusnormatiivide kohaselt arvatakse panga omakapitali hulka alates uuest aastast. ERA Panga tegevdirektor Jaak Kiiker märkis, et panga aasta jooksvaks kasumiks prognoositakse 5,5--6,1 miljonit krooni.
  Ta lisas, et kasumist on juba maha arvatud umbes kahe miljoni krooni eest laenuprovisjone ning 2,8 miljoni kroonine 1993. aastal tekki-nud negatiivne üldine pangandusreserv. Kahe miljoni krooni ulatuses on panga omakapitalis aktsiate ülekurssi.
  ERA Panga juhatuse esimehe Andres Bergmanni sõnul aktsiakapitali suurendamisega panga omanike ring ei laiene. ÄP
  Tartu ringkonnakohus arutab täna Tartu Kommertspanga likvideerimiskomisjoni endise liikme Gunnar Dudkini kaitsja vandeadvokaat Üllar Talvise apellatsioonkaebust.
  Talviste vaidlustab Tartu linnakohtu 4. oktoobri otsuse, mis süüdistas Dudkinit 238 000 USA dollari riisumises ametiseisundi kuritarvitamise teel.
  Talviste nõuab oma kaitsealuse õigeksmõistmist, sest tema arvates ei pannud Dudkin toime riisumist.
  «Tegu oli tasulise tehinguga. Tartu Kommertspank sai 238 000 dollari eest 2,38 miljonit krooni. Seega ei omandanud Dudkin nõudeõiguseid tasuta,» kinnitas Talviste. ÄP
  Riigikogu korruptsioonivastase võitluse ajutisele komisjonile esitatud kõrgemate riigiametnike majandushuvide deklaratsioonidest selgub, et peaminister Tiit Vähi on kuue ettevõtte aktsiate oma-nik ja tema valduses olevate aktsiate üldväärtus on 1,34 miljonit krooni.
  Samas märgib peaminister, et ta on Hoiupangale võlgu 750 000 krooni.
  Tiit Vähi on oma majandushuvide deklaratsioonis märkinud, et tema omanduses on ASi Valga Autobaas 3744 aktsiat nominaaliga 100 krooni, ASi Valga Autobaasi AB Invest 37 aktsiat nominaaliga 100 krooni, ASi Valga Group 8 aktsiat nominaaliga 80 000 krooni, ASi Est-Trans Service üks aktsia, nominaaliga 1000 krooni, ASi Eesti Praamiliinid 3200 aktsiat nominaaliga 100 krooni ja ASi Tiivik üks aktsia nominaaliga 1000 krooni.
  Kinnisvarana kuuluvad peaminister Vähile Tallinnas asuv korter ja Harjumaal paiknev suvila. Peale aktsiatest saadavate dividendide ja palga peaministril muid tuluallikaid ei ole. ETA
  Eesti Maa-Keskerakonna keskvolikogu esimees Liia Hänni ütles teisipäeval, et Tiit Vähi juhitav valitsuskoalitsioon on asunud lõhkuma senist omandireformi terviklikku süsteemi ja asunud üksikutele huvigruppidele jagama riigivara soodustingimustel, täites nii oma valimiseelseid lubadusi.
  Hänni väitel on valitsuse selline tegevus seisanud maa erastamise. EMKE üldkogu otsuses on öeldud, et EMKE toetab maareformi kiirendamist, kuid leiab, et see ei tohi toimuda varem antud õiguste ahendamise teel. ETA
  Esmaspäeval andis Eesti Pank Keila Pangale loa liitumiseks Virumaa Kommertspangaga.
  Eesti Pank tugines oma otsuses Keila Panga liitumistaotlusele ja Virumaa Kommertspanga nõukogu otsusele liitumislepingu kinnitamisel. ÄP
  Eilsel Tartu viljasalve juhatuse koosolekul otsustati teravilja kokkuostushindu tõsta alates 15. detsembrist. Samas arutati ka avaliku pöördumise tegemist riigireservi vabastamise osas.
  Tartu viljasalve finantsdirektori Artur Epleri sõnutsi tõuseb rukki varumishind 1400 kroonilt tonni eest 1450 kroonile. «Kes rahaga kauem ootasid, need saavad nüüd rohkem,» möönis ta.
  Epler sõnul ollakse juhatuses arvamusel, et riigireservi vabastamise korral oleks teravilja ostueesõigus neil viljasalvedel, kes riigireservi enda salvedes hoiavad. Tema väitel oleks Tartu viljasalv nõus riigireservist müüdava rukki ees tasuma vähemalt 1400--1450 krooni.
  Kui aga riigireserv läheb müüki vaba oksjoni korras, võib selle osta igaüks ning müüa seda edasi välismaale, ütles Epler.
  Eilsel nõupidamisel konkreetse pöördumiseni ei jõutud. ÄP
  Tartu bussifirmad AS Tarbus ja AS Liivimaa Buss juhatused otsustasid esmaspäeval luua ühise bussifirma, mis lahendaks Liivimaa Bussi raske majandusliku olukorra.
  Kahe firma ühinemine võtab aega vähemalt viis kuud, ütles Tartu abilinnapea ja Tarbuse juhatuse nõukogu esimees Robert Närska.
  ASi Tarbus kõik aktsiad kuuluvad Tartu linnale. ASi Liivimaa Buss aktsiatest kuulub Tartu linnale kaks kolmandikku, ülejäänu Tartumaa Omavalitsuste Liidule. Närska sõnul on Liivimaa Bussi kolmandik aktsiaid plaanis munitsipaliseerida Tartumaa omavalitsuste ühendusele.
  Liivimaa Buss on kümne kuuga toonud 224 000 krooni kahjumit. Liivimaa Bussi võlg Tarbusele on 396 000 krooni. BNS
  Riigikogu katkestas teisipäeval alates maist tulemusteta menetluses olnud Eesti Panga eelmise aasta aruande kinnitamise otsuse arutelu.
  Rahanduskomisjoni esimees Olev Raju ütles, et arutelu peaks jätkuma järgmisel nädalal. Riigikogu otsuse eelnõu näeb ette Eesti Panga 1994. aasta aruande kinnitamist panga bilansi 31. detsembri 1994 seisuga 6 871 901 752,49 krooni. BNS
  Eesti Panga nõukogu esimees Uno Mereste esitas riigikogu menetlusse otsuse eelnõu professor Heino Siiguri nimetamisest panga nõukogu asendusliikmeks.
  Mereste sõnul tuleb Eesti Panga nõukogusse nimetada asendusliige, sest senine panga nõukogu liige Kalev Kukk lahkus riigikogust seoses teede- ja sideministri kohale asumisega. Heino Siigur kandideeris riigikokku Tartumaal Koonderakonna ja Maarahva Ühenduse nimekirjas. BNS
  AS EK avas teisipäeval Tallinnas Petrooleumi tänaval oma seni suurima tankla.
  EK arendusdirektori Olle Hormi sõnul on teisipäeval avatav tankla suurim oma müügipinna poolest. Tankla juures on ka pesutänav. Bensiinijaama maksumus ületab Hormi sõnul miljon USA dollarit. Uut tanklat haldab lepingu alusel firma, kes vas-tutab teeninduskvaliteedi, kaubavaliku ja seadmete korrasoleku eest, märkis Horm. Bensiinijaama hooned ja põhivahendid kuuluvad EK-le.
  Hormi sõnul on valminud ehitis 40. EK värvide all töötav tankla. BNS
  Erastamisagentuur (EEA) müüb piiratud enampakkumise teel veel kaks protsenti riigile kuuluvatest Saku õlletehase aktsiatest.
  EEA avalike suhete spetsialist Silva Männik ütles, et seekord müüb EEA ühe paketina 2,5 protsenti aktsiatest, mille tulemusena jääb riigi osalusest järele 0,5%.
  20% Saku õlletehase aktsiatest müüs EEA aktsiate avalikul müügil, viis protsen-ti tuumikinvestor Baltic Beverage Holdingule ja kaks protsenti oktoobris toimunud kirjalikul enampakkumisel Hoiupangale.
  EEA nõukogu arutab õlletehase aktsiate müüki täna. BNS
  EVEA Pank suurendab sel nädalal aktsiakapitali 50 miljoni kroonini, ütles panga infoosakonna juhataja Gennadi Gramberg.
  Grambergi sõnul suurendab EVEA Panga aktsiakapitali praegune tuuminkinvestor Belesta Investment AG. Pärast investeeringu laekumist ületab panga omakapital 60 miljoni krooni piiri.
  Gramberg märkis, et EVEA Panka soovib investeerida ka üks USA firma, kuid selle sissemaks panga aktsiakapitali tuleb kooskõlastada tuumikinvestoriga.
  Grambergi sõnul kuulub pärast täiendavat aktsiaemisiooni Belesta Investment AG-le 40% aktsiatest. BNS
  ASi Kalev selle aasta käibeks kujuneb ligikaudu 240 miljonit krooni. Kalevi selle aasta kasumit on peadirektori Märt Vooglaiu sõnul raske prognoosida.
  Kui oktoobris kardeti, et ei suudata aasta tootmisprogrammi täita, siis praegu loodab firma seda teha, lisas Vooglaid. BNS
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Elektri hind lööb gongi: ongi aeg!
Inimene hakkab ikka tegutsema siis, kui viimane häda käes ja surm silme ees. Ent miks oodata selg-vastu-seina-hetke, kui antakse juba ilmseid märguandeid, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Inimene hakkab ikka tegutsema siis, kui viimane häda käes ja surm silme ees. Ent miks oodata selg-vastu-seina-hetke, kui antakse juba ilmseid märguandeid, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
"Ma ei investeeri aktsiatesse eraisikuna. Kas tahate teada, miks?"
Kui 10 aastat tagasi loodud investeerimiskonto süsteem oli omal ajal oluline samm eraisikuna investeerimise soodustamiseks, siis nüüdseks kannatab see väheste uuenduste all ja muudatused üldises maksukeskkonnas on teinud ettevõtte alt aktsiatesse investeerimise üha atraktiivsemaks.
Kui 10 aastat tagasi loodud investeerimiskonto süsteem oli omal ajal oluline samm eraisikuna investeerimise soodustamiseks, siis nüüdseks kannatab see väheste uuenduste all ja muudatused üldises maksukeskkonnas on teinud ettevõtte alt aktsiatesse investeerimise üha atraktiivsemaks.
Volikokku pürgijad: Tartust peab saama maailma ja maailmast Tartusse
Tartu valimisnimekirjade esindajad ei pea seda linna maailma nabaks, kuhu inimesed jäävad ja tulevad iseenesest, küll aga kogu Lõuna-Eesti arengut mõjutavaks ettevõtluskeskuseks. Niisugune paik vajab häid ühendusi, selgub Äripäeva valimiste-eelsest küsitlusest.
Tartu valimisnimekirjade esindajad ei pea seda linna maailma nabaks, kuhu inimesed jäävad ja tulevad iseenesest, küll aga kogu Lõuna-Eesti arengut mõjutavaks ettevõtluskeskuseks. Niisugune paik vajab häid ühendusi, selgub Äripäeva valimiste-eelsest küsitlusest.
Lepinguga salatsev KredEx rikkus reegleid ja andis Porto Francole liiga vabad käed
Andmekaitse inspektsiooni teatel rikkus KredEx teabenõude täitmise korda, kui ei võimaldanud Äripäeval soovitud vormis Porto Franco laenulepinguga tutvuda.
Andmekaitse inspektsiooni teatel rikkus KredEx teabenõude täitmise korda, kui ei võimaldanud Äripäeval soovitud vormis Porto Franco laenulepinguga tutvuda.