11. september 1996 kell 22:00

Rootsi sotsid ametiühingutega sõjajalal

Augustis ulatus tööpuudus Rootsis 13,2 protsendini. Rootsi valitsuse koostatud abinõude pakett tööpuuduse leevendamiseks on aga saanud ametiühingute terava kriitika osaliseks, kes näevad selles viiekümneaastase koostöö reetmist.

Reedel ähvardas Rootsi ametiühingute organisatsioon lõpetada sotsiaaldemokraatliku partei toetamise 20 miljoni Rootsi krooniga, kui valitsus tööturureformist ei loobu.

«Poliitika peab olema sotsiaaldemokraatlik. Praegu on see nihkunud tsentrisse ning edasi paremale,» ütles ametiühingute liider Bertil Jonsson.

Sotsiaaldemokraatide parteisekretäri Ingela Thal?ni sõnul ei lase partei oma poliitikat taolisest survest sundida.

Sellega on Göran Persson vastamisi oma seni ägedaima poliitilise kriisiga. Kui peaminister astub ametiühingute poolele, võib see kahjustada koostööd keskparteiga. Asub ta ametiühingutega sõjajalale, võib see sotsidele 1998. aasta valimistel kätte tasuda.

Kavandatud muudatuste nimekiri ei ole kuigi pikk. Olulisim on muudatus, mis sätestab, et kohtadel tööandjate ning kohalike ametiühingute vahel sõlmitud kokkulepped ei vaja enam keskorganisatsiooni kooskõlastust. Veel puudutavad muudatused ajutisi töölepinguid, tööaja pikkust ning seni valdavaks olnud printsiipi «viimasena tööle, esimesena vallandamisele».

Tegelik olukord eriti ei muutukski, paljudes ettevõtetes on kohalikud kokkulepped kasutusel juba mõnda aega. Pigem tunnevad ametiühingud muret oma keskvõimu õõnestumise üle, mis võib sundida neid aastakümnete pikkustest privileegidest loobuma.Tegemist on esimese juhusega, kus sotsiaaldemokraatlik valitsus esitab ettepanekud, mis piiravad ametiühingute mõjuvõimu.

Peaministriks saamisest alates on Persson teinud ametiühingutele mitmeid järeleandmisi, nõustudes tõstma töötu abiraha 80 protsendile eelmises töökohas saadud palgast ning teatades, et Rootsi ei liitu EMUga esimeste riikide hulgas. Persson usub, et nüüd on ametiühingute kord järele anda.

DN-FT

Hetkel kuum