2. oktoober 1996 kell 22:00

Aktsiaid tasub omandada esmasemissiooni käigus

Eesti väärtpaberite järelturul kaubeldavatest aktsiatest moodustavad suurema osa erastamisagentuuri poolt aktsiate avaliku müügi käigus müüdud ettevõtete aktsiad.

Eraisikute suur huvi aktsiate esmasemissioonide vastu on tingitud ka sellest, et erastamisväärtpaberite (EVP) omanikel on neid soodsam kasutada riigifirmade müüki paisatavate aktsiate omandamiseks, selle asemel et neid küllaltki ebasoodsa kursiga müüa.

Tänase seisuga on aktsiate avaliku müügi ja Hüvitusfondi obligatsioonide müügi teel kustutatud kokku 3,5 miljardit EVP-krooni.

Samas ei jõua sugugi mitte kõigi ettevõtete aktsiad järelturule.

Aktsiate avaliku müügi käigus on seni müüdud 31 ettevõtte riigile kuuluvad aktsiad. Neist vaid neljandik on praegu järelturul aktiivselt kaubeldavad. Börsil noteeritud väärtpaberite koguväärtus on Eestis umbes 5 miljardit krooni.

Väärtpaberivahendajate sõnul on aktsia järelturule jõudmise peamine eeldus ettevõtte piisav turuosa. Mida suurem on ettevõtte potentsiaalne turuosa, seda turukõlbulikum on tema aktsia.

Viimasel ajal müüki tulevad väiksemate ettevõtete aktsiad pakuvad eelkõige huvi teistele ettevõtetele, mitte aga eraisikutele, kommenteeris Hansapanga diiler Märt Meerits.

Hetkel kuum