5. jaanuar 1998 kell 22:00

Põlevkivi kallineb augustis

Arvi Hamburg rääkis, et põlevkivi hind tõuseb kindlasti, kuid aasta alguses kehtima hakanud energiaseaduse kohaselt ei ole võimalik, et see toimub mais, kuna seadus kohustab uued hinnad avalikustama vähemalt kuus kuud enne kehtima hakkamist.

Hamburgi sõnul arvestatakse praegu ministeeriumis hinnamuutuse ajaks 1. august.

Samas märkis ta, et tõenäoliselt ei kujune põlevkivi hinnatõus 20%, nagu Eesti Põlevkivi taotleb. «Nagu ikka, kraabime me sellest hinnataotlusest osa julmalt maha,» teatas Hamburg.

Tema sõnul on tõenäoline, et põlevkivi hinnatõus tuleb umbes 17%.

Eesti Põlevkivi finantsdirektor Vello Tohver rääkis, et mingi varuga ei ole ettevõte oma hinnataotluses arvestanud.

Eesti Põlevkivi taotleb, et tonni põlevkivi hind oleks senise 106 krooni asemel 127,3 krooni ehk viiendiku võrra praegusest suurem.

«Selle 20% hinnatõusuga tagaksime me kõige minimaalsemad investeeringud, mis meil igapäevase töö jätkamiseks on vaja,» sõnas Tohver. «Hinnatõus on tehtud arvestusega, et jätkame tööd kuni varude ammendumiseni ehk umbes kakskümmend aastat.»

Tohver lisas, et alanud aastasse kandus Eesti Põlevkivi umbes 87 miljoni krooni suurune laenukoormus. Jooksval aastal peab ettevõte intresse maksma 6,2 miljoni krooni ja laene tagastama 29 miljoni krooni väärtuses. «Kui hinnatõus tuleb väiksem, kui taotleme, läheb meil raskeks,» sõnas Tohver.

Eesti Põlevkivi majandusnäitajatest rääkides märkis Tohver, et otseselt põlevkivi kaevandamine tõi ettevõttele eelmisel aastal ligikaudu 20 miljonit krooni kahjumit.

Kuna aga ladudes oli arvel vana hinnaga põlevkivi, mida müüdi praeguse hinnaga ja riik kinkis Eesti Põlevkivile 13 mln krooni väärtuses riigireservi lõhkeainevarud, siis tänu neile erakorralistele tuludele on Eesti Põlevkivil lõppkokkuvõttes umbes 30 mln krooni kasumit. Ettevõtte käive oli möödunud aastal umbes 1,53 mld krooni.

Hamburg sõnas, et elektrienergia hinna tõus on olnud ministeeriumis jutuks.

Ta rääkis, et Eesti Energia ei ole veel konkreetselt oma hinnatõusu taotlust teinud. «Nad tahavad enne kuulda täpset põlevkivi tonni hinna numbrit, et selle järgi oma kalkulatsioon teha,» lausus ministeeriumi nõunik.

Hamburg rääkis, et praeguste plaanide kohaselt teatatakse jaanuari jooksul lõplikult põlevkivi tonni hind ning seejärel teeb Eesti Energia omapoolse arvestuse elektrienergia hinna kohta.

See tähendab Hamburgi sõnul aga, et hinnatõus ise toimub kuuajalise vahega. Kui põlevkivi hind tõuseb augustis, siis elektrienergia hinna muutus saab toimuda septembris.

Arvi Hamburgi sõnul võib arvestada, et elektrienergia hind suureneb umbes samas proportsioonis kui põlevkivi hind ehk see võib olla kuni 20 protsenti.

Hetkel kuum