Bill Gates näeb takistusi uuendustele

04. märts 1998, 00:00

«Kui me ei saa oma tooteid uuendada, tuleb keegi teine meie asemele,» ütles Bill Gates ajalehele Washington Post antud intervjuus.

Eile andis Gates tunnistusi USA senati õiguskomitees, kus Microsoftil tuli vastust anda oma vastuolulise turunduspraktika eest, milles konkurendid näevad otsest ohtu vabale konkurentsile infotehnoloogia alal.

«Kui Microsofti ei takistata, võimaldab monopoolne seisund neile lihtsat pääsu ka pangandusse, ajakirjandusse, kaabeltelevisiooni ning internetiteenuste, -rakenduste, -andmebaaside ja -brauserite turule, » ütles konkureeriva firma Sun tegevdirektor Scott McNealy.

USA uutest arvutitest on Microsofti operaatorsüsteem Windows 95 installeeritud 90 protsendil. Kevadel tuleb välja Windows 98, kus Windowsi operaatorsüsteem on ühendatud Interneti lehitsemise süsteemiga Internet Explorer (IE).

USA justiitsministeeriumi väiteil on selline praktika vastuolus 1995. a kokkuleppega, kus Microsoft nõustus hoiduma konkurentsireegleid rikkuvatest turustusmeetoditest. Siis oli küsimus Microsofti hinnapoliitikas, mis jättis konkureerivad süsteemid selgelt halvemasse olukorda. Viimati protestisid konkurendid Microsofti nõudmise vastu installeerida kõigis Windows 95 operaatorsüsteemi kasutatavates arvutites ka Microsofti Internet Explorer.

Mullu esitas USA justiitsministeerium Microsofti Internet Exploreri turundustaktika vastu hagi ning kogub täiendavaid andmeid suurema kohtuasja algatamiseks. Microsofti vastu tunnevad huvi ka Jaapani ja Euroopa Liidu konkurentsiametnikud, keda huvitab, kas suured telefoni-, interneti- ja online-firmad pole Bill Gatesile lubanud eelistada Microsofti tooteid.

Bill Gates rajas Microsofti koos koolivenna Paul Alleniga 1975. a, tehes sellest maailma juhtiva arvutitarkvara tootja. Juunis lõppeval majandusaastal peaks Microsofti kasum ületama 4 miljardit dollarit ja käive ulatuma 14 miljardi dollarini.

Maailma rikkaimaks inimeseks peetud Bill Gates oma edu ehk 48 miljardi dollari suurust isiklikku varandust ei rõhuta. Selle asemel toonitab ta, et Microsoft peab valvel olema uue Bill Gatesi tuleku eest, kes võiks Microsoftile teha sedasama, mis Gates omal ajal tegi tollasele tööstusharu liidrile IBMile.

Liidrikoha säilitamise eelduseks on pidev areng. Uusi tehnoloogiaid lisades -- mäluhaldusrakendused, printeri rakendusprogrammid, viimati ka Interneti lehitseja -- on Microsoft Windowsi operaatorsüsteemi järjest täiustanud. Tõstmata Windowsi hinda on rakendusi eraldi tootvatel firmadel oma toodete turustamine muutunud peaaegu võimatuks, väidavad kriitikud.

Gates aga leiab, et kui konkureeriv toode on parem, ei pea tarbijad paljuks kulutada mõni dollar rohkem, et soovitav toode hankida. DN-WP

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing