11. märts 1998 kell 22:00

Eesti Gaas soovib Nestet aktsionäriks

Küsimusele, mis Eesti Gaasi juhatusele Neste juures kõige rohkem imponeerib, vastas Eesti Gaasi juht Aarne Saar, et Neste omab 70% aktsiaid Soome maagaasi firmas ja ning nende osalemine Eesti Gaasis teeb tunduvalt reaalsemaks Soome ja Eesti vahelise gaasijuhtme rajamise.

Saar on varasemates intervjuudes rääkinud, et teostumas on nn Põhja projekt, kus Venemaa gaasi Euroopasse transportimiseks rajatakse läbi Soome ja Rootsi gaasitoru Euroopasse.

Soome gaasitranspordifirmad vajavad suvel, kui gaasi tarbimine on minimaalne, võimalust pumbata gaasi nn looduslikesse mahutitesse. Meie regioonis asuvad lähimad sellised looduslikud mahutid Lätis Sigulda lähedal ning kõige lühem ja otstarbekam ühendustee sinna on Eesti kaudu. Vaja on vaid ühendusjuhet Soome ja Eesti vahel.

Sellise Soome ja Läti mahutite vahelise ühenduse loomine võimaldab Eesti Gaasil transiidi pealt teenida, rääkis Saar.

Saar ütles eile, et kui Neste Eesti Gaasis osaleb, on ühendava gaasijuhtme rajamine reaalne isegi kõige halvemal juhul, kui nn Põhja projekt ei õnnestu. «Ma ise muidugi arvan, et see Põhja projekt ikka tuleb,» lausus Saar.

Aarne Saar kinnitas, et Neste on Eesti Gaasi osanikuks olemisest kindlasti huvitatud ja Eesti Gaasi juhatus toetaks Neste osalemist firmas. Lõpliku otsuse langetavad aga Eesti Gaasi aktsionärid.

Saare sõnul peaksid ka suuraktsionärid Ruhrgas ja Gazprom Soome kütusefirma Neste osalemist toetama. «Nad mõlemad teevad juba praegu koostööd Nestega,» ütles Saar.

Ruhrgas teeb Nestega koostööd Rootsis ja Gazprom Soomes.

Hetkel kuum