Legendaarne Mazda läbis noorenduskuuri

13. märts 1998, 00:00

 • Maailma üks edukamaid väikesi avaautosid Mazda MX-5 uueneb. Esimesed uue põlvkonna Miatad jõuavad Euroopa turule aprillis.
 • Mazda MX-5 turule toomisega tabas Mazda hoolimata skeptikute tookordsetest ennustusest, et sellega firma kaotab, täiskümnesse. Tookord arvasid paljud, et selliste pisikeste sportautode järele Euroopas nõudlus puudub. Skeptikute kiuste tõusis MX-5 kiiresti Mazda hinnatuimaks mudeliks. Tänaseks on müüdud juba umbes 430 000 MX-5.

  Ehkki autotootjatel polnud Euroopa turul aastakümne vahetuse ajal parimad päevad, oli Mazdal kõva trump käes hetkel, kui automüük taas elavnema hakkas -- konkurente Miatal polnudki ja neid polnud lähiaastatel isegi oodata! Alles 1995. aasta kevadel lisandusid Fiat Barchetta ja Rover Groupi MG, sügisel ka BMW Z3. Kõik selle klassi konkurendid kasutavad tagarattavedu, välja arvatud esirattaveoline Fiat Barchetta.

  Eelkäijaga võrreldes uue MX-5 interjööris olulisi muudatusi tehtud ei ole. Ka auto mõõtmed on jäänud ligilähedaselt samaks, vaid laius on 5 mm võrra kasvanud. Avaauto saab kinniseks muuta vinüülkatuse abil.

  Kui MX-5 kaheksakümnendate aastate lõpus turule tuli, olid moes keresse peidetud esituled, mis vaid sisse lülitamisel auto kerest välja tulid. Sel ajal kasutas Mazda analoogset tehnikat ka 323 juures, loobudes sellest siiski juba 1993. aastal. Miata püsis endine, kuid nüüd on ka selle auto juures tagasi pöördutud traditsioonilise lahenduse juurde.

  Algselt tuli MX-5 turule vaid 1,6-liitrise 16klapise mootoriga, 1993. aastal lisandus 1,8-liitrine jõuallikas. Uuel mudelipõlvkonnal jäävad kasutusele mõlemad jõuallikad, kuid lisandunud on võimsust.

  Miatal kasutatakse ketaspidureid, esirataste omad on ventileeritavad. Käigukast on viiekäiguline, käsitsi lülitatav.

  Kuna autodele esitatavad turvalisusnõuded on kõrgenenud kümmekonna aastaga, mis MX-5 väljatöötamisest möödunud, muutis Mazda uue MX-5 jäigemaks. Mass pole siiski märgatavalt suurenenud, sest seda kompenseerib kergemate materjalide laialdasem kasutuselevõtt.

  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris Hetkel eetris

  Äripäeva raadio viimased saated

  Kõiki viimased raadio saated
  Otsi:

  Ava täpsem otsing