3. mai 1998 kell 22:00

Tallinnas lähevad korterid üha kallimaks

Korterite hinnad Tallinnas on viimastel kuudel pidevalt tõusnud. Kui paar kuud tagasi tehti kõrgel hinnatasemel suhteliselt vähe tehinguid, siis nüüd tehakse veel kõrgemal hinnatasemel juba rohkem tehinguid.

Aasta alguses ei lasknud müüjad hinda alla ja ootasid, millal ostjad pankadest rohkem laenu hakkavad saama. Mendelson & Co äridirektori Margus Konsapi sõnul oleksid korterite hinnad hakanud langema juhul, kui eluasemelaenude arvu suurenemine oleks veel veidi viibinud. Tänase seisuga tundub, et suure osa müüjate kannatlikkus tasus ennast ära. Ostjad on pankade karmistunud eluasemelaenu tingimustega harjunud ja pankadel on võimalik ka rohkem raha laenudeks anda.

Kuid korterite hinna tõus ei saa lõputult kesta ning ühel hetkel võivad kõige visamad müüjad leida, et korterite hinnad hoopis langevad ja jäävad madalamale tasemele pikaks ajaks.

Praegune hinnatõus on seotud turu traditsioonilise elavnemisega kevadel. Hillar Viksi kinnisvarabüroo äripindade maakleri Tõnis Roosimaa sõnul on tegu ka üldise majandusarengu ühe lüliga. Järjest enam madalama keskklassi esindajaid jõuab tasemele, kus suudetakse endale hankida kinnisvara.

Rohkem nõutakse praegu väiksemaid ja odavamaid kortereid äärelinnas. Korterile kesklinnas, eriti kui see on korralikult remonditud ja seetõttu kallis, on ostjat tunduvalt raskem leida. Seda näitab ka korterite hinnastatistika. Tallinnas on mägede korterite hinnad pidevalt tõusnud, kesklinnas on aasta jooksul korterite hinnad jäänud peaaegu samaks. Kesklinna korterite viimane hinnatõus oli eelmise aasta kevadel, kui korterid kallinesid seal elukallidusest kiiremini.

Kesklinna puhul tuleb ka arvestada, et selles piirkonnas on korterite hinnaskaala kõige ulatuslikum ning statistilisele keskmisele vastavaid kortereid pole kuigi palju.

Kõige populaarsem on praegu kahetoaline korter Õismäel, kus hinnad on hüppeliselt tõusnud. Veel märtsi algul maksis kahetoalise Õismäe korteri ruutmeeter keskmiselt 3800 krooni, nüüd juba 4600 krooni. Margus Konsapi hinnangul on Õismäe tugevalt üllatanud. Põhjuseks võib olla, et tegemist on suhteliselt rahuliku rajooniga, kus on vähe oma korteri müümisest huvitatud inimesi. Rohkem on neid, kes Õismäel elada sooviksid. Kas aga leidub piisavalt ostjaid ka praegusel ülikõrgel hinnatasemel, on juba veidi kahtlane.

Hetkel kuum