20. mai 1998 kell 22:00

Mobiili aitavad hoida vööklamber ja nahkvutlar

Mugavaim vahend teiste inimestega suhtlemiseks on mobiiltelefon. Telefoni vigastuste vältimiseks selle liiga aktiivsel kasutamisel on mitmeid nippe, mida aga paljud mobiiliomanikud ei taipa kasutada.

Mida saab õnnetuse vältimiseks teha telefoni omanik? Eelkõige tasub oma mobiiltelefonile hankida vööklamber ja/või vutlar. Vööklambri kasutamine välistab situatsiooni, et telefon näiteks taskust maha kukuks.

Ka nahkvutlarisse «pakitud» mobiiltelefon on paremini kukkumise eest kaitstud. Kuigi enamik mobiiltelefonide tootjaid on arvestanud telefonide väljatöötamisel nende mõningase põrutuskindlusega, ei ole taskutelefonid siiski loopimiseks mõeldud. Vutlar kaitseb telefoni korpust kukkumisel tekkida võivate vigastuste ning ka näiteks tolmu eest.

Osal mobiiltelefonidel kuuluvad vööklamber ja vutlar standardvarustusse, teiste puhul tuleb need eraldi juurde osta.

Isegi siis, kui telefonil ei ole väliseid vigastusi, on soovitav mahakukkunud telefoniga läbi astuda remonditöökojast ning paluda aparaat spetsialistil üle vaadata. Vigastused telefoni sees võivad hiljem mõju avaldama hakata. Eriti tundlik kukkumiste ja põrutuste suhtes on mobiiltelefoni antenn.

Paadiga kalale minnes või niisama rannal jalutades võib juhtuda, et telefon kukub vette. Sellisel juhul, ka siis, kui telefon on paadisõidul kukkudes uppunud 5--6 meetri sügavusse, tuleb telefon veest välja õngitseda ja kindlasti välja lülitada. Teiseks tuleb kiiresti eemaldada telefonist aku, et vältida lühiseid.

Mobiiltelefoni trükiplaadi kanal võib läbi roostetada poole tunni jooksul, seega on oluline operatiivne tegutsemine. Kui telefon oli vutlaris, tuleb mobiil sealt välja võtta ning samuti eemaldada aku. Seejärel on kasulik võimalikult kiiresti pöörduda remonditöökotta.

Eesti suurima mobiiltelefonide ja nende tarvikute müüja Esmofon Grupi remondiosakonna juhataja Jüri Vau soovitab vettekukkunud mobiiltelefoni võimaluse korral toimetada remonditöökotta veega täidetud anumas, et lühendada telefoni elektroskeemides õhuga kokkupuutel tekkivat korrosiooniprotsessi. Seejuures kehtib ikkagi soovitus aku eemaldamise kohta.

Vau sõnul aitab kiire remonditöökotta pöördumine 70 protsendil juhtudest vette kukkunud telefoni päästa, kuid garantiid selle pikemaks töökorras olemiseks ikkagi ei anta. Vesi ja niiskus on üldse mobiiltelefonide suurimad vaenlased, kinnitab Vau.

Hetkel kuum