24. mai 1998 kell 22:00

Firmade huvi parteide rahastamise vastu jaheneb

Riigikogu ja kohalike omavalitsuste valimiste rahastamisel on erakondadel tekkinud kindel ring ettevõtjatest toetajaid, kelle huvi valimiskampaaniate rahastamise vastu on tänaseks jahenenud. «Spondeerid neid või mitte, ega riigikogu koosseis sellest paremaks ei muutu ja tuge ettevõtlusele pole neilt eriti loota,» sõnas ASi Norma juhatuse esimees Peep Aaviksoo.

Norma toetas 1996. aasta kohalike omavalitsuste valimistel Reformierakonda ja Isamaad. Aaviksoo väitel aitas just Isamaa Eesti ettevõtlusele jalad alla.

Aaviksoo tunnistas, et tõenäoliselt annab Norma valimiste eel siiski veidi raha mõnele parteile. «Tuleb leida ettevõtlussõbralikke erakondi ja neile rohkem tähelepanu pöörata, aga mingeid konkreetseid summasid pole me veel arutanud,» sõnas ta.

Isamaaliitu seni spondeerinud ASi Saku Õlletehas peadirektor Cardo Remmel kinnitas, et firma ei kavatse edaspidi enam ühtegi erakonda ega valimisliitu toetada.

«Spondeerimine oli meie jaoks ebameeldiv kogemus, sest meid tituleeriti automaatselt erilisteks Isamaaliidu koostööpartneriteks,» põhjendas Remmel.

«Me küll toetame parempoolset poliitikat, aga ei seo ennast enam ühegi erakonnaga,» lisas ta.

Isamaaliidu esimees Toivo Jürgenson väitis, et parteil on vanade toetajatega suhted edasi arenenud ja uusi toetajaid on juurde tulnud. «Loomulikult oleme huvitatud, et võimalikult palju ettevõtteid meid toetaks,» lausus Jürgenson. «Osa spondeerimise kokkuleppeid on juba sõlmitud ja osa sõlmimisel.»

Isamaaliidu valimiskampaania eelarve on üle 3 miljoni krooni.

Jürgensoni sõnul saab järjest rohkem ettevõtteid aru, et erakonna toetamine on kindla mõtteviisi toetamine, mitte poliitika mõjutamine. «See aeg, kus ettevõtja sidus rahaandmise tingimustega, peaks olema läbi saanud,» väitis Jürgenson.

Reformierakonna peasekretär Heiki Kranich kinnitas samuti, et nende rahastajate ring on laienenud, kuid mingeid siduvaid kokkuleppeid pole neil oma sponsoritega kunagi olnud.

Reformierakonna suurrahastaja oli eelmistel kohalikel valimistel OÜ Wicom tegevdirektor Priit Vilba. Vilba kinnitas, et erakond saab ka eelolevatel valimistel raha, kuid toetussumma suurus oleneb sellest, kas Vilba ise riigikogusse kandideerib.

«Ilmselt nii suurt summat kui 1996. aastal me enam välja ei käi,» lausus Vilba. «Samas tasub erakondadesse investeerida, sest see tagab äriedu jätkumise.»

Toivo Jürgensoni sõnul oleks vaja seadusemuudatust, mis teeks erakondade eelarved ja rahastajad palju läbipaistvamaks.

Hetkel kuum