17. juuni 1998 kell 22:00

Fed mõjutas aktsiaturge

Riia börs lõpetas eilse päeva tõusuga tänu Unibankale ja Olainfarmile, mis vedasid üles kogu turu. RICI-indeks tõusis 1,71 protsenti 368,92 punktini, börsi kogukäive oli mõõdukas -- 165 000 latti. Maaklerite sõnul pole turg ikkagi üle saanud märtsis alanud kriisist peamise väilispartneri Venemaaga. Arenngumaade majanduskriis on teinud skeptiliseks välisinvestorid, eriti nii väikeste riikide, nagu Baltimaad, suhtes. Maaklerite arvates ei tule sügavamat langust vaid seetõttu, et hinnad on niigi madalal ning kukkumisruumi enam ei ole.

Vilniuse börsi põhinimekirja indeks Litin kukkus uuele kõigi aegade madalaimale tasemele. Langes ka põhinimekirja Litin-A (0,75 protsenti). Eelseisva privatiseerimise tõttu oli mõningane huvi Leedu merelaevanduse vastu.

Venemaa aktsiate hinnad tõusid järsult pärast rahandusministeeriumi uute eurobondide emiteerimise teadet. Positiivselt mõjus ka uudis USA keskpanga agressiivsest jeeni toetamisest. RTS-indeks hüppas 7,68 protsendi võrra 181,99 punktini. Muljetavaldav oli turuliidrite ÜESi ja Lukoili tõus (vastavalt 16 ja 14 protsenti). Käive (41 mln dollarit) ületas viimaste nädalate keskmise. Maaklerite sõnul oli tegu siiski peamiselt lühiajaliste investoritega.

Pärast esmaspäevast üle kahesajapunktist langust viis tehnoloogiasektor kolmapäeval üles kogu USA aktsiaturu. Dow kerkis küll vaid 0,43 protsenti, kuid kauplemismaht (üle 660 mln aktsia) oli viimaste päevade suurim. Nasdaq tõusis seevastu tervelt 2,18%, 1753,12 punktini. Läheneva kolmekordselt nõiutud päeva tõttu, mil lõpevad optsioonide, indeksioptsioonide ja futuurlepingute tähtajad, muutub turg äärmiselt volatiilseks ja sogases vees üritavad kõik püüda suurt kala. Pikemas perspektiivis on investorid endiselt mures Aasia kriisi pärast. Eilne Fedi agressiivne interventsioon mõjus USA aktsiaturule positiivselt ning Dow oli tõusnud paari tunniga peaaegu 2 protsenti.

Hetkel kuum