18. juuni 1998 kell 22:00

Politsei ei oska ennustada Maapanga kriminaalasja lõppu

Maapanga endine juhatuse esimees Arvo Sarapuu ütles, et väited, nagu oleks ta tänavu märtsis pöördunud politsei poole Eesti Panga survel, ei vasta tõele. Maapanga juhatus oli juba veebruaris eelmise juhtkonna kahtlastest tehingutest informeerinud panga nõukogu, kus need ka mitmel korral arutusel olid. «Märtsis esitasin keskmajanduspolitseile avalduse kriminaalasja algatamiseks ning informeerisin sellest paralleelselt ka Eesti Panka,» sõnas Sarapuu.

Eesti Pank tuvastas Maapanga kaheldavad tehingud läbi Leedu Snorase panga juba eelmise aasta kevadel ning see fikseeriti samaaegselt ka inspekteerimisaktis. «Ma ei mõista, miks Eesti Pank tollal ise politsei poole ei pöördunud,» imestas Sarapuu.

Arvo Sarapuu avaldas arvamust, et ta on ilma igasuguse põhjuseta jäänud kahe tule vahele -- ühelt poolt süüdistavad teda tema eelkäijad, teiselt poolt Nordika Kindlustusega seotud uusaktsionärid. Sarapuu eelkäija Maapanga juhatuse esimehe kohal Kalev Raidjõe viibib praegu puhkusel. Ain Kelus, tema asetäitja Maapangas, pidas tema ja Raidjõe pihta suunatud süüdistusi «eriti kaugele arenenud fantaasiaks». Samas ta tunnistas, et offshore-firma Gefan Trading kuulus 100 protsendi ulatuses Maapangale ja selle loomine olevat olnud seotud põhivara amortisatsiooni arvutamisega. Ühtaegu oli Gefan Tradingu kaudu tegeldud lootusetute nõuete tagasisaamisega, väitis Kelus.

«Firmade nimed Hoc Finance, Fine Corp, Hanson & Pitt ja Stanley, mille kaudu väidetavalt Maapanga raha kõrvale kanditi, ei ütle mulle midagi,» sõnas Kelus. Ta lisas samas, et nendega võis olla seotud Maapanga endine finantsturgude osakonna juhataja Madis Paluoja. Kelus tunnistas, et teda ei ole Maapanga kriminaalasjaga seoses veel üle kuulatud.

Keskmajanduspolitsei ülemkomissari kohusetäitja Kaljo Säde ei soovinud eile uurimise huvides Maapanga tehingute suhtes algatatud kriminaalasjast lähemalt kõnelda. Ta ütles vaid, et algatatud on üks kriminaalasi. «Mul on raske prognoosida, kas uurimisega jõutakse ühele poole sel aastal või kulub selleks rohkem aega,» lisas Säde.

Hetkel kuum