2. juuli 1998 kell 22:00

Hoiupanga Rahaturufond pandi ajutiselt kinni

Hoiupanga Rahaturufond peatas eile kaheks päevaks osakute tagasiostmise, sest fondis läbi viidud revisjon tuvastas repolaene võtnud klientide kohustuste täitmatajätmise fondi ees. See mõjutab fondi osaku puhasväärtust.

Robert Kitt Hansa Rahaturufondi haldavast Hansa Asset Managemendist ütles, et Hoiupanga Rahaturufondi osakutega kauplemise peatamine ja fondi puhasväärtuse ümberarvutamine oli ausaim võimalik samm.

Hoiupanga Rahaturufondi haldava Hoiupanga Fondide ASi juhataja Kristjan Hänni väitis, et fond ei ole aktsiate tagatisel klientidele laene andnud ehk pöördreposid vormistanud alates novembrist. Tema kinnitusel pärinevad Hansapanga ja Hoiupanga ühinemisprotsessi käigus läbi viidud revisjoni leitud halvad laenud sellele eelnevast ajast.

Hänni ütles, et ta ei oska praegu öelda täpset repolaenude mahtu, mis peaks selguma täna. Eelmisel suvel aktsiaturu kõrgperioodil ulatus pöördrepode maht paarisaja miljoni kroonini.

Repotehingute puhul peab laenu tagatiseks olevate aktsiate väärtus ületama tavaliselt kaks korda laenusumma. Kui aktsiate väärtus langeb, nõutakse lisatagatisi või asutakse tagatiseks panditud aktsiaid müüma. Hoiupanga Rahaturufond seda ei teinud.

Laenuvõtjad kuulusid Eesti ärieliiti ja fond uskus nende lubadusi laen tagasi maksta, sõnas Hänni.

Robert Kitt lisas, et pöördrepod pole fondide seadusega otseselt keelatud ega ka lubatud, mistõttu neid kasutati laialdaselt osaku tootluse suurendamiseks.

«Eestis ei ole harjutud aru saama, et rahaturufond pole pangatoode, vaid selget portfelliriski kandev toode, millel ei ole õigust midagi garanteerida,» lausus Kitt.

ASi Norma finantsdirektor Peep Pihotalo ütles, et siiani on pangad püüdnud ettevõtetele väita, et rahaturufond on sama turvaline kui pangadeposiit. Edaspidi tuleb ettevõtjatel hakata rahaturufondidesse senisest ettevaatlikumalt suhtuma, lisas ta.

Pihotalo tunnistas, et Norma on seni rahaturufondide pakutavaid võimalusi üsna laialdaselt kasutanud, kuid viimasel ajal on ettevõtjad umbusklikuks muutunud.

Hoiupanga Rahaturufondi osakuid ei ole Norma ostnud, väitis Pihotalo. Tema sõnul peaks ettevõtjad enne investeeringute tegemist põhjalikult kaaluma ja analüüsima fondide portfelle ja sellest tulenevaid riske.

Hetkel kuum