23. august 1998 kell 22:00

Painküla õlitehas otsib investeeringuid

«Pidasime rootslastega pikalt läbirääkimisi ja Tetra Paki kontsern tegi meie projekti kallal põhjalikult tööd enne selle toetamist,» ütles ASi Werol Tehased juhatuse esimees Aivar Noorem. Rafineerimisseadmete ostu garanteerib Rootsi ekspordi krediteerimise fond.

«Tingimus oli, et peame ehitama täistsükliga kaasaegse toiduõlitehase, kus rapsi- ja päevalilleseemnetest pressitakse välja õli, rafineeritakse ja pakendatakse ning kõrvalsaadusena tekkiv õlikook müüakse loomakasvatajaile,» rääkis Noorem. Tehases kavatsetakse esimesel tegevusaastal toota kuni 20 000 tonni tõiduõli ja vähendada tulevikus riigi valgusööda impordivajadust kuni 50 miljoni krooni ulatuses aastas.

«Eeltöö tehase ehitamiseks on tehtud ja finantseerimine põhimõtteliselt lahendatud,» sõnas ettevõtte tegevjuht. Noorem lubas, et tehase seadmed käivitatakse järgmise aasta jaanipäevaks.

Painküla toiduõlitehase kogumaksumus on 140 miljonit krooni. Tehase ehitamist rahastavad peale ASi Werol Tehased omanike mõned Soome ja Eesti finantsinstitutsioonid. Ehituse projektijuht on AS Innomore Eesti, kes juhib ka Tartu biomeedikumi ehitust.

Painküla tehases on võimalik pressida ööpäevas kuni 200 tonni seemneid, millest saab 70 tonni toiduõli. «Eesti põllumehed müüvad praegu rapsiseemet Taani ja Soome, seega on neil kvaliteetse seemne kasvatamise kogemus olemas,» märkis Aivar Noorem.

«Oleme võimelised lähema viie aasta jooksul kokku ostma kogu Eestis kasvatatava rapsiseemne,» kinnitas Noorem.

Painküla tehas hakkab valmistama päevalille- ja rapsiõli nii jae- kui ka tööstusturule. «Tehas hakkab tööle kolmes vahetuses ja töötab 24 tundi ööpäevas,» sõnas ASi Werol Tehased turundusdirektor Piret Arusaar.

Arusaare sõnul on tehase toodangu põhituruks kavandatud Eesti, mõeldud on ka õli müügile Lätisse ning kaugemas tulevikus Leedusse ja Peterburi.

- NSV Liidu välismajanduspangast saadud valuutalaenu eest ehitati 1980ndate aastate lõpus Painküla tärklisetehas.

- 1990ndate aastate alguses õnnestus tärklisetehas osaliselt käivitada.

- 17. novembril 1992 kuulutas erastamisagentuur välja Painküla tärklisetehase müügi. Tehast püüti müüa neli korda oksjonil ja korra eelläbirääkimistega pakkumise teel.

- Oktoobris 1993 ostis osa tärklisetehasest PepsiCo Eesti AS.

- 13. juunil 1997 ostis Painküla tärklisetehase põhivara ja 45 miljoni kroonise võla AS Velvam, mille omanikud on ettevõtjad Veljo Ipits ja Vambola Kolbakov.

- Suvel 1997 loodi Painküla toiduõlitehase rajamiseks AS Werol Tehased aktsiakapitaliga 50 miljonit krooni. Werol Tehaste osanikud on Hüvitusfond, ERA Pank ja Lõunatööstuse AS.

- Sügisel 1998 alustab Werol Tehased toiduõlitehase ehitustöid.

- Juunis 1999 peaks Painküla toiduõlitehas käivituma.

Hetkel kuum