24. august 1998 kell 22:00

Hansa Liising annab põllumeestele laenu

Tänu kokkuleppele Hansa Liisinguga avaneb põllumeestel võimalus osta väetist ja muud vajaminevat kaupa pooleaastase kuni aastase tagasimaksmise tähtajaga.

Hansa Liising Eesti faktooringudivisjoni direktor Aarne Saareväli selgitas, et kui põllumees soovib osta väetist, siis sõlmib väetisemüüja Hansa Liisinguga faktooringlepingu, mille alusel tasub väetiste eest esmalt liisingufirma.

Laenuvõtjal on võimalik tasuda kauba eest Hansa Liisingule poole aasta kuni aasta jooksul.

Kui vili ikaldub või juhtub mingi muu loodusõnnetus, mille tõttu pole maaharijal võimalik laenu täies mahus tasuda, maksab sihtasutus laenu 50 protsendi ulatuses Hansa Liisingule tagasi.

Faktooringtehing on müüja varalise nõudeõiguse omandamine.

Aarne Saareväli ütles, et sõlmitud leping maaelu laenude tagamise sihtasutusega on tähtajatu. Hansa Liising pakub uut laenutoodet 16--18 protsendi suuruse aastaintressiga.

«Oleme rääkinud juba mitme väetisemüüjaga, kes valivad meile põllumeestest kliendid, minimaalne laenusumma on 300 000 krooni,» rääkis Saareväli. «See võib olla jaotatud ka mitme inimese vahel.»

Maaelu laenude tagamise sihtasutuse juhataja Maivi Rute ütles, et sihtasutuse garanteeritavate laenude maht ulatub 130 miljoni kroonini. Hansa Liising võib esialgu väljastada põllumajanduslaenu kuni 260 miljoni krooni eest.

Foreks Liisingu ASi arendusdirektor Veiko Pedosk lausus, et sarnaseid lepinguid on sihtasutus pakkunud kõigile liisingufirmadele. Selle lepinguga oleks võinud kaasa minna vaid endale tähelepanu tõmbamiseks, avaldas Pedosk oma arvamust. «Leping on liiga riskantne, mistõttu me polnud sellest huvitatud,» lisas ta.

Hetkel kuum