24. september 1998 kell 22:00

Rahvusooper Estonia alustab 93. hooaega balletiga «Tuleingel», mis sai kuulsaks juba enne esietendust teatri tuleõnnetuse tõttu, kus said kannatada just selle lavastuse dekoratsioonid. Õnneks on kõik raskused ületatud ning täna õhtul etendub «Tuleingel» täies hiilguses.

Kahevaatuselise balleti lavastajaks ja libretistiks on Estonia peaballettmeister Mai Murdmaa. Muusikaks kasutatakse Aleksandr Skrjabini teoseid ja 16. sajandi itaalia ballaade. Valguskunstnik on Lloyd Sobel USAst, lavakujundus ja kostüümid Läti rahvusooperi peakunstnikult Andris Freibergsilt. Peaosades on Estonia esipaar Kaie Kõrb ja Viesturs Jansons.

«Tuleingli» esituslaad on harjumuspärasest klassikalisest balletist erinev: orkestri asemel musitseerivad kaks pianisti, Leili Tammeli ja Eesti Poistekoori solistide esituses kõlab vokaalmuusika.

Uus kontserdisari «Rootsi aeg 1998--1999» toob esimesena Tallinna musitseerima laiahaardelise repertuaariga tuntud Malmö Sümfoonikud, keda juhatab Ungari päritolu maailmamainega 44aastane dirigent Gilbert Varga. Orkestriga esineb tunnustatumaid trompetivirtuoose maailmas Håkan Hardenberger.

Enamus kavast kõlab Eestis esmakordselt. Tutvustatakse kahte rootsi heliloojat, esmaettekandes kõlab üks Arvo Pärdi teos. Kavas on ka Bartóki kontsert orkestrile.

Nicholas Evansi kuulsa romaani «Hobulausuja» ekraniseeringule võib ennustada publikuedu, sest film köidab erineva huviringiga vaatajat.

Kolmetunnine tundeküllane linateos pakub suurepäraseid dünaamilisi looduspilte, intrigeerivalt põimuvaid inimsuhteid ning lahendusi inimese ja looduse vasuolulisele kooseksisteerimisele.

Loo teljeks on liiklusõnnetuse läbi elanud hobuse valuline teekond uuele elule. Tema ravimine viib kokku erineva ellusuhtumise ja väärtushinnagutega inimesed, Kristin Scott Thomase kehastatud newyorgitari ja Robert Redfordi esitatud hobuste ravitsejana üle maa tuntud Montana farmeri.

Hetkel kuum