27. september 1998 kell 22:00

Imefondi raskused kukutasid dollari

USA superfondi Long-Term Capital Management (LTCM) majandusraskused kukutasid dollari kursi viimase 17 kuu madalaimale tasemele. Neljapäeva hilisõhtul langes USD kurss 1,6636 Saksa margani (13,3088 kroonini). Fondi kaotustest moodustasid kümnendiku investeeringud Venemaale, mistõttu investorid kahtlustavad, et Ühendriikide positsioonid Ida-Euroopas on tunduvalt suuremad, kui seni arvati.

Äärmiselt hea reputatsiooniga fondi päästmiseks moodustati konsortsium, kuhu kuulub 15 maailma suuremat investeerimisfondi ja rahvusvahelist panka. Mis eriti oluline, päästeabinõusid arutati USA Föderaalreservi eestvedamisel ja ruumides. Siit ka järeldus, et LTCM ei pruugi olla viimane ja suurpankade kaotusi võib tulla veelgi. Praegu pole veel selge, kas Ühendriikide majandus on juba raskustes või saab kriisi veel ära hoida.

Suurpankade suurte kahjude tõttu võib Fed intresse alandada juba homme algaval vaba turu komitee istungil.

Dollarile mõjus ka uudis, et 5.--6. oktoobrini hääletab esindajate koja seaduskomitee president Clintoni tagandamisest. Kui president tagandatakse, mõjub see dollarile halvasti. Reaktsioon on küll emotsionaalne, sest majandus-rahandussfäärile tunduvalt olulisemad juhtfiguurid, keskpanga juht Alan Greenspan ja rahandusminister Robert Rubin, peaksid esialgu oma kohtadele jääma. Elu on aga näidanud, et finantsturud Ühendriikides ja mujal maailmas alluvad emotsioonidele pea sama ägedalt kui siin.

Reede õhtul oli USD kurss 1,6742 DEMi (13,3936 kr).

Hetkel kuum