1. oktoober 1998 kell 22:00

Ühispank müüb Tallinna piimatööstust

Margus Kangro Ühispangast ütles, et Ühispank esindab Tallinna piimatööstuse huve, kes tahavad müüa vähemalt 75 protsenti piimatööstuse aktsiapakist. Kangro ei soovinud kommenteerida, kui kaugel on müügiprotsess. Samuti ei nõustunud ta ütlema, mis hinnaga piimatööstust müüa pakutakse. «See on sadades miljonites kroonides,» märkis ta vaid.

Kangro ütles, et piimatööstuse finantsseis pole katastroofiline. Tallinna piimatööstus on Venemaa ekspordi katkemisega kaotanud umbes 15 protsenti käibest.

«Ühispank on teinud meile pakkumise,» ütles Valio Eesti ASi nõukogu esimees Pentti Paloranta. «Me pole sellele vastanud ei jaatavalt ega eitavalt.»

Paloranta sõnul ei võtnud Valio Ühispanga pakkumist vastu sellepärast, et Valiol on Laeva meierei näol oma tootmine Eestis juba olemas. Samuti on Tallinna piimatööstus liiga sõltuv Vene turust.

Arla Eesti ASi tegevdirektor Inga Marand ütles, et Arla sai Ühispangalt ettepaneku osta Tallinna piimatööstus eelmisel nädalal. «Müügiks pakuti 75 protsenti aktsiatest,» ütles Marand. «Olukord piimatööstuses peab olema hull, sest muidu teda ju ei müüdaks,» lisas ta.

Marandi sõnul ei kavatse Arla Tallinna piimatööstust osta, sest firma strateegia ei näe ette piimatööstuste omandamist väljaspool Rootsit.

Ühinenud Meiereide juhatuse esimees Aivar Pärgmäe ütles, et ametlikku müügipakkumist pole Ühispank teinud. «Kui see tehtaks ja hind oleks normaalne, siis me loomulikult arutaks seda,» sõnas Pärgmäe.

Tallinna piimatööstuse juhatuse esimehe Aare Annuse sõnul on piimatööstus praegu sellises seisus, kus on vaja leida uus välisinvestor. «Ei omanikud ega Ühispank ei suuda praegu meile tagada vajalikke investeeringuid,» ütles Annus.

Selle aasta alguses oli Tallinna piimatööstuse planeeritud investeeringute maht 70 miljonit krooni. «Kolmandas kvartalis investeeringud peatati ja tänaseks on investeeritud 21--22 miljonit krooni,» sõnas Annus.

Tallinna piimatööstuse omanikud on 75 protsendiga Epeks ja temaga seotud eraisikud ning 25 protsendiga erinevad fondid.

Piimatööstuse omakapital on 115 miljonit krooni, laenukoormus 130 miljonit. Eelmise aasta lõpetas tööstus ligi poole miljardi kroonise käibe ja 6,3 miljoni kroonise kahjumiga.

Tallinna piimatööstuse turuosa Eestis on ettevõtte enda hinnangul 19--20 protsenti.

Hetkel kuum