• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Lentsius uuristab Tartu tolli

  Tartu tolliinspektuuris on segased ajad. Suvel ulatas Eesti tolliameti peadirektor Rein Talvik lahkumisavalduse kirjutamiseks valge paberi Tartu tolliinspektuuri juhile Rein Lepsole, kes osales tollimaaklerfirma Vaba Ladu juhatuse koosolekul. Mitme isanda teenimise vari on ka Tartu tolliameti peainspektori Malle Leiuse pea kohal.
  Ettevõtlikud Lepso ja Leius otsustasid Tartu tolli võtmeisikutena kolm aastat tagasi variisikute kaudu hakata osanikeks tollimaakleriteenuseid pakkuvas OÜs Vaba Ladu. Et avaliku teenistuse seaduse kohaselt tollitöötaja sarnase alaga tegelevast eraärist sissetulekut saada ei või, astusid OÜ Vaba Ladu osanikeks Leiuse abikaasa ja Lepso sugulane. Viie osanikuga firma juhatuse esimeheks valiti varem Tartu EPT laojuhatajana töötanud ning ehitusmaterjalide ja tagavaraosade müügiga tegelenud Hans Lentsius.
  Mõne aja pärast tundus Lentsiusele, et osanikke on palju ja supp lahja, kuigi firma töötas kasumiga.
  1996. aasta sügisest 1997. aasta sügiseni kantis Lentsius firma juhina OÜst Vaba Ladu välja ligi 300 000 krooni eest vara, millega asutas kõrvalkrundile uue tollimaakleriteenuseid pakkuva OÜ A.V. Monitor. Selle omanikud olid Hans Lentsiuse poeg Hannes ja OÜ Vaba Ladu pearaamatupidaja Reet Haljassaare tütar Triinu.
  Taas tulid mängu ka kohalikud tollijuhid. Rein Lepso vaimu kandis uues firmas Maie ?pungina ja Malle Leiuse suuvooder oli Kalev Kivimets. Kaasa võeti ka enamik OÜ Vaba Ladu töötajaist. Uus firma sai tolliinspektuuri juhtide tiiva all kiiresti hoo sisse.
  Säärane asjade kulg polnud meeltmööda OÜ Vaba Ladu osanikele Andres Valgeristile ja Olev Reintamile, kes avastasid Lentsiuse omavoli. Lisaks OÜsse A.V. Monitor kanditud arvutitele, paljundusmasinatele, radiaatoritele, mööblile ja muule oli Lentsius osanud rohkem kui 100 000 krooni eest firma raha kasutada ka enda isiklikuks hüvanguks.
  Seda teada saades asusid Leius ja Lepso Lentsiusega sõjajalale ning nõudsid oma äripartnerilt hüvitust. Suuremate sekelduste vältimiseks maksiski Lentsius Lepsole ja Leiusele aeg-ajalt mõnetuhandelisi summasid.
  OÜ Vaba Ladu omanikeringist olid A.V. Monitori osanikud sunnitud lahkuma ja sel kevadel müüsid Lepso ja Leiuse variisikud Lentsiusele ka oma osakud A.V. Monitoris.
  «Arvan, et anname Lentsiuse siiski kohtusse, sest ta ei osanud aumehena käituda,» märgib Lentsiuse endine äripartner Valgerist.
  Sel suvel tundus Lentsiusele, et on saabunud aeg suuremateks tegudeks. Ta läks tolliameti peadirektori Rein Talviku jutule ja püüdis OÜ-le A.V. Monitor välja kaubelda suuremaid tegutsemisõigusi.
  Igaks juhuks võttis Lentsius tolliameti juhi juurde kaasa mõned paberid, mis võimaldasid Tartu tolliinspektuuri juhtisikuid kompromiteerida ja mis viisidki Tartu tollijuhi vallandamiseni.
  Olles oma äripartneri Rein Lepso Tartu tollipealiku toolilt kukutanud, praalis Lentsius tuttavatele, et hakkab ise Tartu tolli juhiks, sest tal olevat kõik otsad peos. Väidetavalt käis Lentsius oma soovi välja ka Rein Talvikule.
  «Lentsius võib ju ka kogu Eesti tolli juhtimisest unistada,» kommenteerib seda mõttekäiku Talvik.
  Lentsius kannab krooniaja algusest relva. Alates 1996. aasta sügisest on tal kaenla all revolver Taurus, mis on soetatud OÜ Vaba Ladu raha eest.
  Lentsiusel on kombeks oma äripartnereid ähvardada kaitsepolitseiga ja väidetavalt on ta sinna hunniku pabereid viinudki, et teiste korruptsioonikahtlustustega pilvi enda pea kohalt ära ajada.
  Septembris otsustasid isa ja poeg Lentsiused teha suurt äri ja vormistasid ASile Favora Kütus bensiini maaletoomise.
  Makseraskustes Favora Kütus ei suutnud aga OÜ-le A.V. Monitor üle kanda 3,6 miljonit krooni riigimakse ja 7. oktoobril teatas Tartu tolliinspektuuri juhataja kohusetäitja Enn Raidla, et tollivõla tõttu peatatakse ajutiselt A.V. Monitori tollimaakleritegevus.
  Hans Lentsius sattus paanikasse, ähvardas tolli ja püüdis Favorast raha saada. Kui see tulemusi ei andnud, pakkus Lentsius nõuet Favora vastu kütusefirmale G.S.G. ja Ühispangale, kes on Favora suured võlausaldajad. Tehingut ei tulnud ja A.V. Monitor pidi uksed kinni panema.
  Seepeale saatis Lentsius advokaadibüroo Pohla & Hallmägi kaudu A.V. Monitori klientidele teatised, et edaspidi tuleb arved tasuda offshore-firma Scot Industries Inc. arvelduskontole Hansapangas. See tähendab Eestisse toodud kaupade eest makstavate riigimaksude kõrvalekantimist, samas jääksid firmad pärast kahtlasele arvele raha saatmist ikkagi maksuvõlglasteks.
  Sellest kuuldes ehmatas OÜ A.V. Monitor 43,75% osakute omanik Triinu Haljassaar, kes oli firma juhtimisest eemale tõrjutud. «Ma ei taha Lentsiuse tegude eest vastutada,» väidab Haljassaar ja lubab kohtusse minna.
  Lentsius jõudis veel mõned päevad tagasi tühjendada firma arvelduskonto Ühispangas, võttes sularahas välja üle 800 000 krooni. Samuti püüdis Lentsius ümber vormistada A.V. Monitori kinnistut.
  Tollimaakleriteenust pakkuvate firmadega on seotud teisigi Tartu tolliinspektuuri töötajaid. Näiteks on OÜ Dogana osanik Tartu tolliinspektuuri osakonnajuhataja Alar Põldma abikaasa Margit. Samas firmas töötab tegevdirektorina endine tollitöötaja Andrus Saar. Tollitöötaja Urve Sikkuti abikaasa Vambola Sikkut on OÜ Vaba Ladu juhatuse esimees.
  «Ega see asi mulle meeldi küll,» nendib tolliameti peadirektor Rein Talvik. Samas viitab ta avaliku teenistuse seadusele, mille kohaselt on Tartu tollitöötajatega juriidiliselt kõik justkui korras, sest tollitöötajate abikaasad võivad töötada ükskõik kus.
  Seaduse järgi ei või tollitöötaja pärast töölepingu lõppemist töötada kolme aasta jooksul firmas, mis tegeleb ekspordi ja impordiga. Samas puudub seadusel rakendusjuhend ja Eesti ligi sajas tollimaaklerfirmas on ametis palju ekstollitöötajaid. «Tollis on lähikuudel tulemas olulised reformid, mis puudutavad ka Tartu inspektuuri tööd,» märgib Talvik.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Repliik: et kalli elektri talumise valu meenuks ka soojal suvel
Aastaaegade vaheldumine annab ka Eesti avalikule arvamusele hooajalise iseloomu. Just praegu, kui elektri hind on laes, tuleks küsida, kas mõni korralik tänapäevane tuulepark on tõesti nii talumatu, et sellele tuleb pidevalt rahalist ja poliitilist lõivu maksta, kirjutab Äripäeva arvamustoimetuse juht Neeme Korv.
Aastaaegade vaheldumine annab ka Eesti avalikule arvamusele hooajalise iseloomu. Just praegu, kui elektri hind on laes, tuleks küsida, kas mõni korralik tänapäevane tuulepark on tõesti nii talumatu, et sellele tuleb pidevalt rahalist ja poliitilist lõivu maksta, kirjutab Äripäeva arvamustoimetuse juht Neeme Korv.
Börs: tehnoloogiasektor tõi turgudele suure tõusu
USA suurimad aktsiaindeksid lõpetasid tänase päeva tugeva tõusuga, sest mure koroonaviiruse omikronitüve pärast laabus. Eelkõige osteti tehnoloogiasektori aktsiaid, vahendab Reuters.
USA suurimad aktsiaindeksid lõpetasid tänase päeva tugeva tõusuga, sest mure koroonaviiruse omikronitüve pärast laabus. Eelkõige osteti tehnoloogiasektori aktsiaid, vahendab Reuters.
Euroopa aasta idufirmade seast tõusevad esile Wise ja Wolt
Euroopa idufirmad ja eeskätt tehnoloogiasektorist tõmbavad tänavu raha kokku rekordilised 107 miljardit eurot, mida on aasta varasemast ligikaudu kolm korda rohkem, vahendab CNBC.
Euroopa idufirmad ja eeskätt tehnoloogiasektorist tõmbavad tänavu raha kokku rekordilised 107 miljardit eurot, mida on aasta varasemast ligikaudu kolm korda rohkem, vahendab CNBC.
Omikron jõudis Lätti
Omikroni nimega uus koroonatüvi tuvastati pühapäeval Lätis, vahendab Läti ringhääling LSM.
Omikroni nimega uus koroonatüvi tuvastati pühapäeval Lätis, vahendab Läti ringhääling LSM.