9. november 1998 kell 22:00

Ravikulud tõstavad liikluskindlustuse hinda

Täna riigikogu sotsiaalkomisjonis arutatava ravikindlustuse seaduse muudatuse kohaselt on haigekassal järgmisel aastal õigus nõuda liiklusõnnetuse tagajärjel makstavad hüvitised ja ravikulud sisse liikluskindlustusega tegelevalt kindlustusseltsilt.

Samas puudub statistika liiklusõnnetuste ohvrite ravikulude kohta, mille alusel saaks prognoosida liikluskindlustuse hinnatõusu suurusjärku.

«Selliseid õnnetusi tekib kindlasti palju, näiteks Mustamäe haiglas kulus liiklusõnnetuse ohvrite peale mullu kokku kaks miljonit krooni,» väitis keskhaigekassa direktori asetäitja Vaike Näripea. «Aga konkreetset statistikat ja analüüsi terve Eesti kohta me ei tea.»

Näripea sõnul on seadusemuudatus planeeritud ravikindlustuse kulude ohjeldamiseks ja haigekassale täiendava raha saamiseks, mistõttu kindlustusseltsidelt laekuva raha arvel mujalt laekumisi kärpima ei hakata. «See ei ole meie tulu, vaid sissenõutav raha läheb kõik raviteenuste parandamiseks ja haigushüvitisteks,» kinnitas ta.

Eesti liikluskindlustuse fondi peadirektor Veljo Tinn ütles, et nemad on riigikogus oleva muudatusega kursis niipalju, kui selle kohta Internetis riigikogu koduleheküljel infot on.

Kuna liikluskindlustus kuskilt dotatsiooni ei saa, tuleb seaduse vastuvõtmisel lisaraha Tinni sõnul sõidukiomanikelt nõuda, mis teeb poliisid veel kallimaks.

Tinn ei avalikustanud veel, kui palju kasvanud avariide arvu ja üldist hinnatõusu arvestades praegu välja töötatavad kohustusliku liikluskindlustuse hinnad ilma ravikuludeta tõusevad.

Tinni sõnul on kavandatav muudatus väga loomulik ning enamikus riikides on see samuti niimoodi reguleeritud. «Liikluskindlustuse idee ongi lasta sõidukite omanikel liikluskindlustuse kahjud ise kinni maksta,» nentis ta.

Samas ei pruugi Tinni hinnangul praegune aeg muudatuse sisseviimiseks olla majanduslikku madalseisu ja üldist hinnatõusu silmas pidades eriti sobiv.

Hetkel kuum