Sirje Niitra • 19. november 1998 kell 22:00

Silmet ootab kasumit

Silmet Grupi nõukogu esimehe ja suurosaniku Tiit Vähi sõnul on Silmeti edu pandiks viimase poole aastaga välja kujunenud hea meeskond.

«Tänu sellele, et Jüri Soone tuli oma meeskonnaga Silmeti etteotsa, on tehasest saanud lühikese ajaga normaalne ettevõte, mille bilanss on usutav,» selgitas ta.

Aasta tagasi oli Silmeti Grupp Vähi hinnangul täielikus pankrotis. Nii eelmise kui sellele eelnenud aasta tegevuskahjum oli 57 miljonit krooni.

Käesoleval aastal loodetakse ligi 10 miljoni krooniga kasumisse jõuda. «See tähendab aga kahjumi vähenemist üle 60 miljoni võrra,» märkis Vähi.

Tänavu kasvab Silmeti tehase toodangu müük 30 protsenti, tuleval aastal plaani kohaselt aga 40 protsenti. Need numbrid võiks Vähi ütlust mööda veelgi suuremad olla, kui üldine majanduskeskkond soodsam oleks.

Teise olulise edu põhjusena mainis ekspeaminister Silmeti toodangule turu leidmist. Nioobiumi ja tantaali ning haruldaste muldmetallide maailmaturust hõlmab Silmet üks kuni kolm protsenti. Kogu toodang läheb läände, põhiosa sellest maailma juhtivatesse tööstusriikidesse. Põhipartnerid on USA ja Jaapani ettevõtted. Tooraine tuleb Brasiiliast, Aafrikast ja Venemaalt, eelkokkulepe on sõlmitud Hiinaga.

Edasise arengu kindlustamiseks ja uute toodete väljatöötamiseks on Silmet koostöös Tallinna tehnikaülikooliga asunud tõsiselt teadusetööd tegema. «Esimene etapp, mille eesmärgiks oli 1991. aastal lagunemiskeerisesse sattunud sotsialistlik ettevõte uuesti korralikult tööle panna, on nüüd läbi ja astuda tuleb uuele astmele,» selgitas Vähi.

Silmeti tehast juhtiv Jüri Soone ütles, et pärast poolteist kuud seismist on taas tööle hakanud ka muldmetallide tsehh. «Vahepeal töötasime turgude kallal ja pidasime läbirääkimisi tooraine saamiseks,» selgitas ta.

Jaanuaris on kavas töödelda praeguse 150 tonni asemel juba 200 tonni tooret kuus, mis on Soone hinnangul tootmise normaalne tase. Uued tootekontsentraadid on juba tarbija juures katsetusel.

Silmeti tehas loodab lõpetada selle aasta minimaalse kasumiga, järgmisel aastal kasvatada aga tootmisvõimsusi juba oluliselt. Selleks tuleb aga teha lisainvesteeringuid. Töötajaid koondada pole Soone sõnul eriti kavas.

Silmeti haruldaste metallide toodang suureneb tuleval aastal ligi kaks korda ja kogukäive poolteist korda. Selliseks tõusuks napib aga Soone sõnul käibevahendeid, mille leidmiseks käivad omanikel läbirääkimised pankadega. «Püstitatud ülesannete täitmiseks tuleb kõvasti pingutada, sest hinnad maailmaturul praegu langevad,» nentis ta.

Silmeti tehas annab tööd 630 inimesele.

Hetkel kuum