Tanel Raig • 7. detsember 1998 kell 22:00

Logistikas algab sajand teadmatuses

Arvatavasti ühinen aasta pärast valitseva trendiga ja topin sahvri toiduvarusid täis, sest pole teada, kas logistikafirmad osutuvad sajandi alguses töövõimeliseks ja suudavad kaubavahetust toimimas hoida. Seni pole enamik transpordifirmasid süüvinud aasta 2000 vea tagajärgedesse oma arvutisüsteemides.

Väiksed ekspedeerijad pole endale aasta 2000 probleemi teadvustanud. Väikefirmade juhid tunnistavad, et pole seni mõelnud sajandi vahetumisele oma arvutis. Enamjaolt on neil hooldusleping mõne arvutifirmaga, kuid seda, mida hooldusfirma nende arvutisüsteemide kindlusest arvab, pole nad küsinud.

Keskmise suurusega firmade vastused olid mõnevõrra julgust sisendavamad. Neis firmades on tööle võetud üldjuhul ka mõni infotehnoloogiatöötaja, kes teab, et firmas kasutatav operatsioonisüsteem on niivõrd uus, et ilmselt on ta kindel ka aasta 2000 veale. Täpselt ei tea aga nemadki, sest firmasiseselt pole teste tehtud.

Kõige optimistlikuma vastuse saab suurfirmadest (kuid neid on vähe). Sealsest infotehnoloogiaosakonnast kinnitatakse, et firmasse osteti hiljuti uus arvutitarkvara. Järgmise aasta keskpaigaks on välja vahetatud ja testitud ka telefonisüsteemid.

Logistikafirmad peavad teadvustama aasta 2000 probleemi. Ekspedeerimisfirma logistik istub ju aasata 2000 veale vastuvõtlike arvutite ja telefonide otsas ja töötleb infot. Ekslikult komplekteeritud koormast või valesse suunda saadetud (või üldse saatmata) kaubast võib alguse saada kaos.

Väikefirmadel (keda on transporditurul enim) on viimane aeg otsida spetsialist, kes auditeerib arvutisüsteemi kindlust. Poole aasta pärast ei leia selliseid inimesi enam ka varanduse eest. Paljud firmad on siiski niivõrd vaesed, et ei hakkagi arvutisüsteemide ümber-

ehitamisele raha kulutama. Nad üritavad aasta pärast haarata transporditurult, kui on suurim kaubavahetus kui kunagi varem, võimalikult suure kasumi ja loodavad, et ehk ei juhtugi sajandivahetusel midagi.

Hetkel kuum