Andres Reimer • 26. aprill 1999 kell 22:00

Sarap mängis Jürgensoni üle

«Ma pole veel võitnud sõda, aga olen võitnud mitu lahingut,» ütles Enn Sarap eile, kommenteerides Hansatee nõukogu esimehe Ninnase ja veeteede ameti juhi Pedaku kõrvalejäämist nõukogu istungist.

Eile tuli kohale vaid neli Tallinna Sadama nõukogu liiget, hääletamiseks oli aga vajalik viie liikme kohaolek.

Riigikogu liige Kristiina Ojuland ja rahandusministeeriumi osakonnajuhataja Mati Paljasmaa viibisid varem teada olnud väliskomandeeringutes. Ninnas, kes ütles veel reedel Äripäevale, et osaleb kindlasti Tallinna Sadama nõukogu istungil, sõitis selle asemel ootamatult Peterburis toimuvale Balti mere laevaomanike konverentsile. Pedak leppis aga nõukoguga samaks ajaks kokku oma terviseuuringud haiglas.

Sarap kinnitas, et tema ei veennud Ninnast ja Pedakut nõukogu koosolekut vältima.

Nõukogu esimees Tarmo Ruben ei osanud nimetada nõukogu kokkukutsumise uut aega, sest tal puudus eile kontakt suurema osaga nõukogu liikmetest.

Teede- ja sideminister Toivo Jürgenson ütles, et ta on nõukogu töövõimetusest ebameeldivalt üllatunud ning kavatseb olukorra muutmist arutada rahandusminister Siim Kallasega. Ta ütles, et taotleb järjekindlalt Sarapi vabastamist. Kallasel polnud eile aega Sarapi vabastamist kommenteerida.

Jürgensoni sõnul vabastab Tallinna Sadama nõukogu Sarapi ametist hiljemalt mais ning kuulutab uue juhi leidmiseks konsultatsioonifirma kaudu kuuajalise tähtajaga avaliku konkursi.

«Juuni keskpaigaks peaks Tallinna Sadamat juhtima uus mees,» lisas Jürgenson.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige Kalev Kukk avaldas eile BNSi vahendusel, et Jürgenson rikkus seadust, vahetades nõukogu liikmeid endale sobivamate vastu.

Kukk ütles Äripäevale, et Jürgenson kui ettevõtte omanike üldkoosoleku õigustes isik oleks pidanud vastavalt äriseadustikule paluma Sarapit kui ettevõtte juhatuse õigustes isikut kokku kutsuda omanike üldkoosolek.

Jürgensonil olevat Kuke väidete põhjal õigus üldkoosolek kokku kutsuda vaid siis, kui Sarap ühe kuu jooksul koosolekut kokku ei kutsu. Kuke selgituste kohaselt vahetas Jürgenson nõukogu liikmeid mitte üldkoosolekuna, vaid ministrina, mis on ebaseaduslik.

Kukk ütles eile, et ta pole veel otsustanud, kas pöörduda oma kaebusega kohtu poole.

Kalev Kukk oli nõukogu liige kuni aprilli alguseni, kui Jürgenson ta Kristiina Ojulandi vastu välja vahetas.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi ja Isamaaliidu fraktsiooni esimees Tiit Sinissaar kinnitasid, et vaidlus Sarapi käekäigu üle ei lõhesta koalitsiooni.

Isegi kui Jürgensonil peaks Sarapi vabastamine ebaõnnestuma, ei tooks see kaasa ministri väljavahetamist, selgitas Ligi. «Ministri ametikoht on juhatuse esimehe kohast tähtsam,» põhjendas ta. «Kukk tegi avalduse oma isiklikust õiglustundest lähtudes.»

Hetkel kuum