Kristina Traks • 10 august 1999

Meeleavaldus võib läbi kukkuda

«Meie kandist küll minu teada mingit organiseeritud meeleavaldusele minekut ei toimu,» ütles Viljandimaa Pajumäe talu peremees ja Viljandimaa Talupidajate Liidu esimees Arvo Veidenberg. «Kiire tööaeg on, pole aega.»

Võru Talupidajate Liidu esimees Riho Pähn sõnas samuti, et Võru Taluliidu liikmed Tallinna meelt avaldama ei lähe. «Poliitiline võitlus on väljunud riigikogust ja meie ei taha sellesse sekkuda,» ütles Pähn. «Pealegi on valitud väga halb aeg meeleavalduseks, olen ise ka praegu ööd ja päevad läbi tööl.»

Piimatooja ASi Phoenix juhatuse esimees Rein Kaidla ütles, et ta käib küll korra Tallinnas meeleavaldusel ära, aga tervet päeva seal veeta ei kavatse. «Ei usu, et Toompeale kogunemine mingeid praktilisi tagajärgi annab,» ütles Kaidla. «Piima hind ei tõuse sellest sentigi ja tõenäoliselt ei tule ka tolle.»

Meeleavaldust korraldav riigikogu saadik Urmas Laht ütles, et aeg meeleavalduse korraldamiseks on parim. «Põllumees peab praegu selgeks saama, mis põllumajandusest edasi saab, muidu pole tal ju mõtet sügisel maad künda,» ütles Laht. Lahe sõnul on tulijaid meeleavaldusele kõikidest maakondadest, vaid Hiiumaa kohta puudub selgus. «Arvatavasti tuleb meelt avaldama kaks-kolm tuhat põllumeest,» lisas Laht.

Tänane maarahva meeleavaldus avaldab toetust riigikogu erakorralisele istungile, kus arutatakse maaelu kriisist väljatoomise kava. Maaelu kriisitoimkond nõuab, et riigikogu ja valitsus sekkuks põllumajanduses tekkinud olukorda, et kehtestataks tollid alates oktoobrist ja et rakendataks toiduseadust ning karmistataks sisseveetava toidukauba kvaliteedinõudeid.

Eelmisel sügisel korraldasid põllumehed Toompeal samalaadse meeleavalduse, kuhu kogunes tuhatkond talunikku üle kogu Eesti.

Põllumehed nõudsid tookord valitsuselt riikliku tururegulatsiooni kehtestamist ja katastroofiaasta väljakuulutamist.

Kumbagi nende nõudmist valitsus ei täitnud.

Hetkel kuum