Raivo Sormunen • 5. september 1999 kell 22:00

Investorid võtavad veel hoogu

Huvi enne reedest börsipäeva avaldatud SKT numbrite vastu oli kõigil asjaosalistel väga suur. Ei teagi, kas kunagi varem on SKT numbrid mänginud nii suurt rolli kui möödunud nädala lõpus. Küllap siis inimesed ootasid midagi head, mis näitaks majanduslangusele tema õige koha kätte.

Nagu praeguseks teada, kujunes teise kvartali SKT esialgseks languseks eelmise aasta sama perioodiga võrreldes vaid 2,4%, mis oli, kui hüperoptimiste mitte arvestada, kõigi jaoks hea tulemus.

Eesti majanduse kohanemisvõime kiirust näitavad majandusmuutuste numbrid on muljetavaldavad. Samas näitavad need Eesti majanduse tundlikkust kõikvõimalike ohtude suhtes.

Aktsiaturg tormas reedel avanedes kohe kiirele tõusule. Eriti eesrindlikult liikus üles pangandussektor eesotsas Hansapangaga. See tõmbas miinuspoolelt korraks välja ka Eesti Telekomi aktsia.

Päeva teisel poolel ostuhuvi rauges ja Eesti Telekomi päeva lõpu kiire kukkumise mõjul jäi volatiilne aktsiaturg päeva kokkuvõttes neutraalsesse positsiooni.

Pangandussektoris lõpetasid kõik aktsiad plusspoolel. Hansapank kerkis päevaga 2,75 krooni, 86,75 kroonini, olles päevasiseselt tõusnud koguni 88,5 kroonini.

Börsisüsteemi käive suurenes märgatavalt ja ulatus 22,9 miljoni kroonini.

Pärast päeva lõppu registreeriti börsisüsteemis suured tehingud Eesti Telekomi ja Eesti Ühispanga aktsiatega vastavalt 36 600 ja 183 000 tükki. See võib olla märk, et välisinvestorid on tasahilju piilumas ka meie liivakasti. Igatahes võib nüüd juba julgemalt öelda, et seoses faktiliselt tõestatud majanduslanguse pidurdumisega peaks Tallinna väärtpaberibörsi usaldusväärsus kasvama, looma aktsiaturule soodsamad tingimused edasiseks arenguks ning tekitama investorites optimismi tuleviku suhtes.

Hetkel kuum