Silva Männik • 14. september 1999 kell 22:00

Teine auto suurendab riskigruppi

Teise sõiduki kindlustamisel on autoomaniku riskigrupp kõrgeim, 120.

30aastase juhistaazhiga Ago Allikvee ütles, et Saksamaalt toodud uut autot kindlustama minnes tõsteti tema madalaim 40. boonusklass hüppeliselt 120-le. ASi Pärlep direktori Allikvee otsustas järgmisel aastal erasõitude maksust vabanemiseks oma uut sõiduauto firma nimele kirjutamise asemel oma autoks vormistada.

«See on ju absurdne -- kas siis sellest, et mul on nüüd kaks autot, muutun mina liikluses ohtlikumaks?» küsis Allikvee. «Ma olen aastatepikkuse ohutu liiklemisega madalaima riskigrupi välja teeninud, miks peaksin ma nüüd ühtäkki kolm korda kõrgemat tasu maksma?»

Kahe sõiduauto omanik, maanteeametis töötav Marek Truu tunnistas, et tema oli teist autot kindlustama minnes sellisest korrast teadlik. «Eks ta ikka kõrge hind tuleb, kuid võib-olla mõeldakse, et kui sul juba mitu autot on, siis jõuad ka seda kõrgemat hinda maksta,» arvas ta.

«Samas, kui arvestatakse, et kahe auto korral annad sa ühe kellelegi teisele sõita, siis ei pruugi see olla just kõrgema riskiga kindlustatud auto. See võib vabalt olla ka madalama riskiastmega auto, mille autoomanik näiteks vähem vilunud juhile annab,» arutles Truu.

Liikluskindlustuse Fondi peaaktuaar Enno Lelumees selgitas, et kõrgeim, 120. boonusklass on omanikule uue auto süsteemi sisenemise väärtus, mida uus omanik peab alati alguses maksma.

Endist, madalamat riskikoefitsienti, saab Lelumehe sõnul uuele autole üle kanda vaid juhul, kui eelnevalt on vana auto omaniku nimelt registris ära kustutanud. Mitme auto puhul ei sõida nende omanik kõigiga korraga ning sageli on üks sõidukitest sõbra või naise kasutada, põhjendas Lelumees kõrgema koefitsiendi vajalikkust.

Kui autoomanik teab kindlasti, et ta hakkab ainult ise autodega sõitma, oleks kindlustusseltside poolt mõistlik soovitada komplekskindlustust, rääkis Lelumees. Siis saab kuni viie auto eest maksta vaid ühe auto kindlustuspreemiat ning nendega siis kordamööda ühe poliisiga sõita.

Komplekskindlustuse poliisi eest peab maksma kõige kõrgema riskigrupiga auto järgi. See tuleb aga kindlasti soodsam, sest makstes kõigi autode eest kõrgeima riskigrupi järgi on ikka odavam, kui maksta eraldi näiteks 120. ja teise auto eest 40. riskigrupi hinda, selgitas Lelumees.

Hetkel kuum