Tõnu Tramm • 16. september 1999 kell 22:00

Automaatlüliti aitab hajameelset

Auto päevatulede automaatlüliti ei ole iseenesest uus nähtus ning kõikidel Soomest toodud ja Eestis müüdavatel uutel masinatel on see juba ostes peal. Kes on sellisega aga ära harjunud ning ostab näiteks Saksamaalt toodud auto, millel tuleb tuled ise sisse ja välja lülitada, sel võtab ümberharjumine aega. Samuti võib tekkida oht, et põlema ununenud tuled imevad aku nii tühjaks, et auto ei lähegi enam käima.

Sestap pole liigne lasta paigaldada automaatlüliti, mis välistab hajameelsuse. Seda enam, et nüüd tehakse selliseid lüliteid Eestis, pealegi maailma tipptasemel detailidest.

Eestis toodetaval päevatulede automaatlülitil on tänuväärt omadus lülitada tuled sisse alles siis, kui auto mootor juba käib. Eriti kasulik on see talvisel ajal diiselmootoriga autode omanikele, sest diiselmootor eeldab akult märksa enamat kui bensiinimootor. Igasugune lisakoormus süüte sisselülitamisel teeb käivitamise raskemaks.

Automaatlüliti on ühendatud õli surve kontroll-lambiga, ning hakkab tööle 3-4 sekundit pärast õlitule kustumist. on Mõeldud on ka võimalusele, kui mootor peaks pimedal ajal mingil põhjusel seiskuma ja õlituli uuesti põlema hakkab. Esituled jäävad siis edasi põlema ning kustuvad alles siis, kui süüde välja keerata. Eestis toodetud automaatlüliti on aastase garantiiga ja lihtne paigaldada.

Automaatlülitite tootja ASi VihterPal juhataja Andres Vihterpali sõnul kasutab firma ainult maailmas tunnustatud tootjate detaile, et saavutada maksimaalne kvaliteet. Loomulikult tõstab see ka toote hinda, kuid vahe ei ole odavamatega võrreldes väga suur.

Esialgu ei ole tootjad veel pannud suurt rõhku turustamisele ning kauplustest ei pruugi seadet alati leida. Küll aga on lüliteid saadaval mitmes autoteeninduses, kus neid ka paigaldatakse.

Ostsin selle aasta alguses Audi 100, mis on kunagi toodud Saksamaalt ja mille tuled ei lähe ise põlema. Olin harjunud autoga, mille tuled lülitusid ise sisse, ja alguses oli ikka tõsine peavalu -- pidevalt unustasin ära. Alles siis, kui nägin politseid või kui keegi vastutulija tuledega märku andis, taipasin tuled sisse lülitada.

Trahvi ma õnneks seni saanud ei ole, nüüd olen hakanud ka rohkem harjuma. Alguses oli küll kindel kavatsus lasta peale panna seade, mis ise tuled põlema lülitab, hiljem tekkis mõte auto maha müüa ja nii ongi see vaid kavatsuseks jäänud. Kui aga ostetav auto on samasugune nagu praegune, siis teen kindlasti selle liigutuse ära. See , et tuled lähevad põlema alles siis, kui mootor juba käib, on minu arvates parim lahendus, sest ei koorma ei akut. Rääkimata sellest, et enam ei unune tuled terveks päevaks põlema.

Hetkel kuum