Kaja Koovit • 20. oktoober 1999 kell 22:00

Hansapanga kasum üllatas positiivselt

«Avaldatud tulemus on parem, kui ootasin,» ütles Hansa Investmentsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk. Ta lisas, et ebakindlust oodatava tulemuse suhtes tekitas eelkõige Hansa Capital, kelle varasemad tulemused on olnud väga kõikuvad.

Reisenbuk märkis, et Hansapanga kolmanda kvartali tulemus on esimene sel aastal, mis saadud stabiilsetes oludes, sest tulemused kajastavad grupi majandustegevust ilma erakorraliste tuludeta.

Üllatav on, et panga neto intressimarginaal on püsinud muutumatu. See annab tunnistust, et intressitasemete langus ei mõjuta panga majandustegevust negatiivselt, rääkis Reisenbuk.

Hansapanga juhatuse liige, finantsdirektor Erkki Raasuke tunnistas, et peab intressijuhtimisega toimetulekut üheks panga selle aasta suurimaks saavutuseks. Raasuke lisas, et ennatlikult rõõmustada ei ole mõtet, sest intresside alandamisega kaasnev tulude vähenemine ilmneb alles pikema aja jooksul.

Reisenbuki sõnul on positiivne ka see, et Hansapanga mahakantud laenudest hakkab midagi tagasi tulema. Kolmandas kvartalis võitis Hansapanga grupp tagasi esimese suurema mahakirjutatud laenu summas 28 mln krooni, millest põhiline osa tuli Läätsa kalatööstuselt. Üheksa kuu kokkuvõttes on pank tagasi saanud 52,5 mln kroonises mahus mahakantud laene. Erkki Raasukese sõnul loodetakse neljandas kvartalis tagasi saada vähemalt 20 mln krooni. «See on number, mille julgeme välja öelda, kuid ootused on suuremad,» lisas ta. Raasukese sõnul on 400 miljonit krooni mahakirjutatud laene astronoomiline summa ja selle tagasisaamiseks tuleb tööd teha.

Kolmandas kvartalis vähenes Hansapanga laenuprovisjonide maht 86,1 mln kroonini. Esimeses kvartalis tehti provisjone 121,2 mln ja teises kvartalis 153,9 mln kroonises mahus.

Tähtaja ületanud laenude suhe laenuportfelli vähenes teise kvartali 11,36 protsendilt 10,55 protsendile. Hansa Capitalis moodustasid tähtaja ületanud laenud kogu laenuportfellist 17,6 protsenti, Läti Hansabankas 8,3% ja Hansapangas 6,1%.

Vaatamata positiivsetele majandustulemustele langes Hansapanga aktsia hind Tallinna börsil eile 0,65 protsenti, 76,5 kroonini.

«Majandustulemused peaksid toetama aktsia hinna tõusus,» lausus Suprema analüütik Paavo Põld. Ta möönis, et Eesti väärtpaberituru probleem on pikaajaliste investorite vähesus, mistõttu majandustulemuste mõju ei pruugi alati olla tuntav.

Hetkel kuum