10. november 1999 kell 22:00

Ettevõtjad loodavad muudatusi tolliseaduses

Kaubandus-Tööstuskoja esimees Toomas Luman ütles eile, et ettevõtjad soovivad tollialaste õigusaktide ümbervaatamist, sest tekkinud kaos pole tingitud ainult tehnilistest probleemidest. «Toimuv on väga paljudele ettevõtjatele kuum teema,» lausus ta. «Korraldusliku poole pealt on väga halb, et suudeti kõik asjad ühele ajale sättida. Teatud seadusandlikud otsused ka ei rahulda, sest mõneti takistavad need legaalset tegevust.»

Luman avaldas lootust, et ka valitsus on ise probleemide lahendamisest huvitatud.

Rahandusministeeriumi nõunik Daniel Vaarik lausus, et Kaubandus-Tööstuskoja esindajatega on esmaspäevaks kohtumine kokku lepitud. Vaariku sõnul tunnistab ministeerium, et tollieeskirja rakendamisel on tehtud möödalaskmisi, kuid ta ei soovinud anda hinnangut, kes peaks tekkinud olukorra eest vastutama.

Tollipoolsete sanktsioonide kartuses anonüümseks jääda soovinud Soomest kaupa importiv ettevõtja kartis, et uus tolliseadus tähendab importkauba kallinemist. «See on ettevõtja ahistamine,» väitis ta. «Ma olen sunnitud lisakulusid tegema, kes selle lõpuks kinni maksab, on tarbija. Kokkuvõttes tõuseb kauba omahind sama palju, kui oleks bensiiniliiter kallinenud 1 krooni võrra.»

Tolliameti peaspetsialisti Raivo Plumeri sõnul on Eestis umbes kaheksakümmend avalikku tolliladu. «Paljud maksavad maakleritele, kes maksavad tollile. Tihtipeale on maakleriks ka tolliladu,» rääkis Plumer. «Aga meile ei ole oluline, kust maksed tulevad, sest kui impordideklaratsioon on tehtud, peavad maksud olema laekunud.»

Tolliameti osakonnajuhataja Riika Toompalu sõnul pole õige väide, nagu oleks varem saanud käibemaksu piiril tasuda. «Selle asja ajavad paljud ettevõtjad segamini,» lausus ta. «Piiril pole käibemaksu tasutud kunagi, seda on tehtud asukohajärgses tolliasutuses. Ainult impordideklaratsiooni sai piirile vastu saata.»

ASi Renewo juhatuse esimehe Heiki Eichhorni väitel on tolliterminalid praeguses olukorras pigem kaotajad kui võitjad. «Kuna ASYCUDA abil käib töö kümme korda aeglasemalt kui eelmise programmiga, ei saa mingisugusest käibe kasvust rääkida,» lausus ta. Ettevõte, kes eelmisel nädalal oli sunnitud osa kliente tagasi saatma, sest laos polnud ruumi, ei kavatse Eichhorni sõnul suuremat ladu ehitama hakata, sest tema territooriumil pole selleks ruumi.

Samal teemal Äripäevas ilmunud:

Kallas ei nõustu tolliametiga10.11.99

Toll vajab ajapikendust09.11.99

Tolliamet lubab järjekorrad kaotada tuleval nädalal05.11.99

Toll pidurdab töötempot04.11.99

Tollis jätkub segadus03.11.99

Kaubavahetus seiskus02.11.99

Kaubad võivad tekitada ummikuid22.10.99

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum