ÄP fototoimetus • 20. detsember 1999 kell 22:00

Panama kanal Panama valdusse

See 51 miili pikkune ja 85aastane meretee, mida kasutab aastas 14 000 laeva oma teekonna lühendamiseks Vaikse ookeani ja Kariibi mere vahet sõitmisel, ja koos sellega 360 240 aakrit maad antakse Panamale üle kanali lepingu kohaselt, millele juba 1977. aastal kirjutasid alla USA president Jimmy Carter ja Panama sõjaväehunta juht Omar Torrijos.

Praegusel tseremoonial tõdes USA ekspresident Carter, et 1903. a iseseisva Panamaga sõlmitud kanalileping oli ebaõiglane ja sisaldas «teatud kolonialismielemente».

1914. aastal valminud kanal läks USA-le maksma 350 miljonit dollarit ja 5600 inimelu. USA konservatiivsed poliitikud on kanali üleandmist teravalt kritiseerinud, väites, et Panamal pole piisavalt sõjalist jõudu, et tagada kanali turvalisust, näiteks kaitsta seda naaberriigist Kolumbiast rünnata võivata vasaksisside eest. Kanali üleandmise lepingus seisab siiski punkt, USA-l jääb õigus sekkuda, kui kanali neutraalsus peaks sattuma ohtu.

Kanali loovutamise suhtes kriitiliselt meelestatud USA senaatorid väidavad ka seda, et Ameerikale oluline kanal võib sattuda edaspidi Hiina kontrolli alla. Sel puhul viidatakse Hongkongi firmale Hutchison Whampoa, millele kuuluvad kanali mõlemas otsas asuvad sadamad. Hutchinsoni firma taga on 71aastane miljardär Li Ka-Shing, kelle vara hinnatakse umbes 200 miljardile Eesti kroonile.

Li on tõeliselt globaalse haardega ärimees, kes on viimasel ajal teinud üliedukaid tehinguid muu hulgas mobiiltelefonivaldkonnas. Näiteks müüs Hutchinson hiljuti enamusaktsiapaki Briti Orange'is 216 miljardi krooni eest (sularaha + aktsiad) Saksa Mannesmanile, kus ta sai seejuures suureks aktsionäriks. Lisaks on Li Ka-Shing tegev Euroopa, Austraalia, USA, Iisraeli, India, Hongkongi ja peagi ka Hiina mobiiltelefoniturul.

Teine põhiline Li tegevusvaldkond on sadamad. Hutchinson Whampoa on tugevalt esindatud Rotterdamis, kontrollib kolme Briti suurimat sadamat, Hongkongi sadamat ja paljusid Hiina sadamaid ja, nagu öeldud, ka kaht Panama kanali sadamat.

Panama kanali operaatoritöid ja haldamist on viimased kümme aastat juhtinud panamalased ise. Panama kanal, mis on 2,8 mln elanikuga Panama riigi edukaim majandustegevusharu, töötab praegu laitmatult ning toob aastas 750 miljonit dollarit tulu. Et valitsusel ei tekiks kiusatust muuta seda oma lüpsilehmaks, säilitatakse kanali autonoomsus ja iseseisev eelarve. Näiteks tuleval aastal annab kanal oma tuludest riigile 190 mln dollarit ja ülejäänu võib kasutada investeeringuteks.

Et suurendada kanali konkurentsivõimet, on ettevalmistamisel mitu kanali moderniseerimise projekti, mille maksumus on miljard dollarit ja mille põhieesmärk on muuta laevatamine kanalil kahesuunaliseks.

Suuremate laevafirmad esindajad on teatanud, et nad usaldavad täielikult Panama võimeid kanali majandamisel. USA kardab kõige rohkem narkootikumiveo plahvatuslikku kasvu.

Autor: ÄP

Hetkel kuum