Toomas Truuverk • 23. detsember 1999 kell 22:00

Helsingis ostetakse Ühispanga aktsiat

Viimane kauplemispäev enne jõulupühi lõppes Tallinna börsil positiivses meeleolus. Valdavalt liikusid aktsiate hinnad päeva jooksul õrnalt tõususuunas, investorite kardetavast aastavahetuse hirmust silmapaistvaid märke ei olnud. ÄP indeks kerkis keskmise kauplemisaktiivsuse juures päevaga 0,32%, 338,91 punktile.

Teist päeva järjest valitses harjumatu elevus Ühispanga aktsia ümber. Aktsia hind kerkis 2,46 mln kroonise päevakäibe juures 2,23% ja sulgus 22,9 kroonil.

Analüütikute hinnangul maksab Ühispanga aktsia vastu kasvanud huvi juuri otsida üle lahe Helsingi börsilt. Seal vahetas eile omanikku kokku 637 000 aktsiat koguväärtusega ca 14,5 mln kr. Kahtlustatakse, et aktsiate jõulise ostmisega võib taas seotud olla Ühispanga tuumikomanik Rootsi suurpank SEB. Sarnast taktikat kasutas SEB Ühispanga aktsiate ostmiseks augustis ja septembris. SEB esindajad aktsiate ostmist eile ei kinnitanud. Kuid seda ei tehtud ka eelmisel korral.

Ühispanga aktsiate suuremahuliseks kokkuostmiseks peab olema kindlasti veidi enam infot, kui laiem avalikkus seda omab. Räägitud on võimalikest luukeredest, mis on Ühispanga bilansis endiselt sees, ja selliste juttude taustal vajaks suureks vähemusinvestoriks hakkamine tõsist julgust.

Tuumikinvestorite investeerimisstrateegia on tavainvestorist aga kahtlemata erinev ja tihti ollakse valmis hea hinna korral oma osalust suurendama. Siin võib teinegi aspekt mängu tulla -- võimalik, et SEB soovib osaluse Ühispangas enda bilansis aastalõpu seisuga turuhinda ümber arvutada. Kuna enamik aktsiaid osteti 40 krooni tasemelt, tähendaks iga kroon, mille võrra aktsia hind tõuseb, SEB-le puhast plussi kasumiarvestuses.

Teiselt poolt näitab suure investori (olgu siis SEB või keegi teine) ostuhuvi usaldust panga vastu ja seda tasub tähele panna.

Hetkel kuum