Peep Sooman • 18. oktoober 2000 kell 22:00

Konkurentsiamet võtab Ivari Padari luubi alla

Konkurentsiameti peadirektor Peeter Tammistu sõnas eile, et ajakirjanduses avaldatu ning loodud kontaktide põhjal tunneb amet huvi, kas põllumajandusministri Ivari Padari poolt miljonikroonise toetuse saanud Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) ekspordimonopoli loomise projekt on seaduslik.

?Majandus peab olema vaba, enne eriõiguste andmist peab toimuma konkurss,? ütles Tammistu. ?Ainu- ja eriõiguste andmine on konkurentsi pärssimine,? kinnitas ta. Tammistu sõnul tunneb amet praegu huvi ekspordimonopoli loomisega seotud dokumentide vastu. ?Kõigepealt teeme asja endale selgeks. Kui tegu on konkurentsiseaduse rikkumisega, siis alustame juhtumi, kus meile laienevad eriõigused,? selgitas ta.

Põllumajandusminister Ivari Padar on varem Äripäevale öelnud, et kunagi pole olnud arutelu, et piimaekspordiorganisatsioon peaks ühendama ainult ühistulisi ettevõtteid. Samas kinnitas EPKK raames loodava ekspordiorganisatsiooni projektijuht, ühistulise piimatöötleja E-Piim juht Jaanus Murakas teisipäevases Äripäevas, et ühistulised ettevõtted on organisatsioonis eelistatumad. ?Me tahaks tekitada Eestis pudelikaela, kus kvoodikaup väljuks ühe ettevõtte nimel,? lausus ta. Lisaks tunnistas Murakas: kui organisatsioon saab endale ekspordikvoodi haldamise õiguse, siis tekib olukord, kus organisatsioon saab otsustada, kellelt ja kui palju piimatooteid osta. E-Piim on saanud Padari käskkirja alusel tänavu toetust 1,636 miljonit krooni, et turustada paremini Eesti Juustu ja soetada kontsentreerimisseadmeid.

?Mis puutub minu suhtumist vabasse konkurentsi, siis igal juhul pole vaba konkurents see, kui piimakombinaadid lepivad omavahel kokku, et hoiavad piima hinna all,? lisas Padar esmaspäeval. Eile ei olnud Padarilt võimalik kommentaari saada, ministri nõuniku sõnul oli ministril liiga kiire.

Septembri lõpu seisuga on Padari käskkirja alusel antud eelarves ettenähtud 16 miljonist kroonist 10 miljonit krooni ühistuliste ettevõtlusvormide toetamiseks, lisaks anti miljon krooni ekspordiorganisatsiooni loomiseks, millele taotletakse ainuõigust eksportida piimatooteid Euroopa Liitu. Riigikontrolli auditiosakonna poolt läbi töötatud ja heaks kiidetud õigusliku analüüsi kohaselt jagati toetusi ebaseaduslikult, kuna minister on alusetult eelistanud teatud ettevõtlusvorme, jättes näiteks osaühingud ja aktsiaseltsid toetustest ilma.

Järgmiseks aastaks on sarnaseid toetusi ette nähtud 33 miljoni krooni ulatuses, eelmisel nädalal vastu võetud maaelu ja põllumajandusturu korraldamise seaduse kohaselt saab ühistuid toetada ka seadust rikkumata. Siiski on uus seadus tekitanud juba eriarvamusi, kuna erinevatel hinnangutel ei anna vaid vastuvõetud seadus ühistute toetamiseks õigusi enne, kui ka ülimuslikumad seadusi, sh ka konkurentsiseadust, on muudetud.

Eesti juristide ühiskirja kohaselt, mis sai riigikontrolli heakskiidu, rikkus Padar toetusi jagades põhiseadust, mittetulundusühingute seadust ja konkurentsiseadust.

17.10.2000 Minister Padar tahab piirata vaba konkurentsi

Konkurentsiamet

Hetkel kuum