Priit Harik • 30. oktoober 2000 kell 22:00

GPS-valve röövib varga töötuju

Nüüdsest on autoomanikul võimalik valida mitme firma teenusepaketi vahel, et oma sõiduvahendi turvalisust suurendada.

Esimesena hakkasid pakkuma GPSil põhinevat seiresüsteemi väikesed elektroonikafirmad, kes komplekteerisid ise aparatuuri. Oktoobri lõpus tulid teenusega turule mobiilioperaator Q GSM ning ka turvafirma ESS.

Asukoha määramise teenused on suunatud mitmesuguse hinnaga transpordivahendite omanikele, süsteemi abil saab määrata objekti asukoha koordinaadid kogu maakeral, kasutades spetsiaalseid satelliite. Infopaketis on näha Greenwichi aeg, asukoha koordinaadid (punkti pikkus- ja laiuskraad), liikumise kiirus, liikumise suund ning kuupäev.

GPS lubab objekti asukohta määrata väga täpselt. Positsioneerimisel saadud tulemus antakse viiemeetrise täpsusega.

Kõige mahukam on ESSi pakutav autovalve pakett. Lisaks auto asukoha määramise võimalusele saab klient mobiilile teate näiteks auto akna purustamise korral, alarm läheb ka valvekeskusesse ja sündmuskohale saadetakse patrull. Süsteemile on lisatud hädaabi väljakutseks paanikanupp. Kuumaksuline autovalvepakett sisaldab kliendile ka tasuta autoabi teenust Eesti teedel.

Kaasaegsete kallimate autode turvasüsteemid on nii täiuslikud, et autot saab käivitada ainult originaalvõtmega. Siiski jäävad võimalused varastada hooletult autoomanikult süütevõti, auto röövida või lihtsalt ära vedada, nagu tehakse valesti pargitud autodega.

Arvan, et GPSil põhinev jälgimissüsteem leiab kindlasti endale turu. Küsimus on muidugi hinnas. 12 000kroonine seade pluss teenustasu alates 2500 krooni aastas võiks olla taskukohane kallite autode omanikele. Samas on uus jälgimissüsteem tähtis kaskokindlustuse boonuse saamiseks.

Süsteemiga saab operatiivselt ülevaate, kus meie auto on, kui kiirelt liigub ? selleks ei pea kalleid telefonikõnesid välismaale tegema. Tähtsaim on muidugi turvalisuse suurendamine. Seadme abil saame kontorist autod ?välja lülitada?, sekkuda toitesüsteemidesse ja näiteks suured autopasunad üürgama panna. Kavatseme autodele uuendusena peale panna ka paanikanupu, mille kaudu saab juht hädaolukorrast teatada.

Seadme hind on võrreldes veoauto hinnaga väike. Tänu sellistele seireseadmetele saime kindlustusfirmalt soodsamad hinnad.

Vt. ka joonist: ESSi autovalve skeem

Hetkel kuum