Tõnu Tramm • 5. detsember 2000 kell 22:00

Eestlane ootab odavat liisinguga jõuluarvutit

Nagu näitas Emori uuring, on peaaegu viiendikul 15?74aastasest Eesti elanikkonnast kavas endale lähitulevikus arvutitehnikat soetada. Peamiselt sunnib arvutit soetama vajadus lasta lastel areneda.

Kõik ei jaksa endale kohe uut komplekti osta, mida näitab küsitletute arvutiostule kavandatud summa suurus: veidi alla 10 000 krooni. Palju kasutataks ka liisingu võimalust. Küsitlus puudutas 2000. a kolmandat kvartalit.

Ehkki paljud arvutitootjad ei tule tänavu erilise jõuluarvutiga turule, on suuremaid või väiksemaid aastalõpu sooduspakkumisi oodata pea kõikidelt arvutifirmadelt.

Compaqi arvutite esindaja Kungla Dialoogi turundusjuht Marti Schmidt tunnistas, et kuna Compaq on orienteerunud ettevõtetest klientidele, siis viimaste seas aktiivset jõuluhooaega pole. Pigem mõeldakse jõulude ajal kõigele muule kui tööle. Seepärast ei ole kavandatud ka ühtegi Compaqi jõulukampaaniat. ?Aasta lõpu soodustusi aga ikka teeme. Näiteks on meil kavas müüa 733 MHz Pentium III protsessoriga tööarvutit DeskPro EX hinnaga 12 900 krooni käibemaksuta,? lausus Schmidt.

Ka ei kavanda suuremat jõulukampaaniat IBMi esindus. Turundusjuht Ingrid Luik kinnitas aga samas, et üllatusi on varuks neilgi. ?Novembri keskpaigast aasta lõpuni pakume osa toodete ostjatele tasuta kaasa lotopileteid, mis võivad nii mõnelegi ostjale tõelise jõulukingituse valmistada,? nentis Luik.

Seevastu on tõsiselt jõuludeks valmistunud Eesti arvutitootja Ordi, kes tuleb välja koguni kahe jõuluarvutiga, millest üks kannab nime Jõulutäht, teine Ordi Blueline. Viimase ostjate vahel loositakse kampaania lõpus välja reis kahele Tenerifele.

Ettevõte juhataja Sulev Sisaski sõnade kohaselt on nende kampaania suunatud nõudlikumale kodukasutajale. Et valik oleks veelgi rikkam, on võimalik valida Blueline?i jõuluarvuti kahe komplekti vahel. Üks rikkalikum ja kallim, teine veidi odavam. Teine Ordi jõulupakkumine, mis kannab ka vastavat nime ?Jõulutäht?, on mõeldud rohkem tavatarbijale ehk arvuti esmakasutajale. Eesmärk on pakkuda vähese raha eest võimalikult palju.

Jõuluarvutiga tuleb sel aastal turule ka Poniard, pakkudes 17 695 krooni eest USA tootja Dell komplekti, kuhu kuulub ka 17tolline monitor ja värviprinter.

Tänavu üllatab MicroLink oma kliente jõulupakkumisega kogu hinnakirja ulatuses. See tähendab, et ei ole ühte-kahte jõulutoodet, millele kehtiks erihind, vaid soodustused hõlmavad kogu tootenimistut. Lisaks saab iga detsembris arvuti ostnu Miguel Torres Santa Digna kvaliteetveini kauba peale. ?Reklaamides keskendume samuti mitmele tootele, et iga kliendigrupp saaks leida endale just sobiva lahenduse,? ütleb Mart Sepp Microlinkist . Jõuluhinnad kehtivad 4. detsembrist aasta lõpuni.

Lääne-Viru arvutitootja PT Mikro on oma jõuluarvutile pannud nimeks Kristi ja seda juba teist aastat järjest. Komplekt on mõeldud kodukasutajale, kes vajab kvaliteetset koduarvutit internetiks ja mängimiseks. ?Erilist kasumit me Kristi müügist ei looda, pigem loodame lisatarkvara müügile. Eelmise aasta kampaania oli igati edukas,? lausus firma juht Peeter Trutsi.

- tootja: AS Ordi

sihtrühm: nõudlikum kodukasutaja

komplekt: protsessor Intel Celeron 700, põhimälu 128MB, kõvaketas 20 GB, CD-lugeja 52×, Windows98 või ME, 17" LG 775FT Flatron (päris flat) monitor. Kompektist puudub modem, mida saab vajadusel lisada

hind: 19 995 kr (koos käibemaksuga)

- tootja: AS Ordi

sihtrühm: keskmisele kodukasutajale, võrgukaardi lisamisel sobib ka kontorisse

komplekt: protsessor Celeron 633 MHz, põhimälu 64MB, kõvaketas 10GB, CD lugeja 52×, videokaart, modem, Windows 98 või ME, 17tolline monitor

hind: 16 700 krooni (koos käibemaksuga)

- tootja: AS Poniard

sihtrühm: kodutarbijad ja väikekontorid

komplekt: protsessor Intel Celeron 600 MHz, põhimälu 64 MB, kõvaketas 10 GB, CD-lugeja 48×, videokaart, võrgukaart või modem, Windows 98, 120W aktiivkõlarid, 3aastane garantii, 17? monitor, Canon BJC-1000 värviprinter

hind: 17 695 kr (koos käibemaksuga)

- tootja: AS Ordi

sihtrühm: arvuti esmaostjad, kodutarbijad

komplekt: põhimälu 64MB, kõvaketas 10GB, CD lugeja 52×, modem, Windows 98 või ME, välised kõlarid 100W, 15tolline monitor, tindiprinter Canon BJC2100 (värviline ja must tint)

hind: 14 900 kr

- tootja: AS PT Mikro

sihtrühm: kodutarbija

komplekt: kvaliteetne Codegeni müravaba ATX-korpus (erineva disainiga), Hyundai monitor, TRUST kõlarid, Keytronic klaviatuur, RIVA TNT2 graafikakiirendi, Windows ME.

hind: esialgu lahtine

- tootja: Microlink Arvutid

sihtrühm: kontorisse töö tegemiseks või koju internetiarvutiks

komplekt: Celeroni protsessori baasil, piisava kõvaketta ja kiire võrgukaardi või modemiga. Rohkelt tarkvara, Delfi ning Atlase internetiühenduse võimalus

- tootja: Microlink Arvutid

sihtrühm: koju töötegemiseks, mängimiseks või internetiarvutiks

komplekt: Celeroni või Pentium III protsessori baasil, keskmise või suure kõvaketta, kiire graafikakaardi, faks-modemi ja 17" monitoriga rohke tarkvaraga multimeediaarvuti. Tasuta komplektis kaasas kahe MicroLink Cosmixi seeria arvutikomplektiga(koos monitoriga): Canon BJC 2100 värviprinter

Hetkel kuum