Kalev Kallemets • 17. detsember 2000 kell 22:00

Tollivormistus muutub kiiremaks

Tolliameti peadirektori asetäitja Rein Vellingu sõnul saab järgmisest aastast maksta tollimakse tolliametile deebetkaardiga.

Vastav pilootprojekt Eesti Ühispangaga läheb Tallinnas Sadama 21 tollipunktis käiku juba sel nädalal. Täna installeeritakse tehnikat.

Krediitkaardi kasutamist ette ei nähta, kuigi see pole tulevikus välistatud, lausus Ühispanga jaepanganduse divisjoni direktori asetäitja Vallo Pulk.

Ühispanga elektroonilise panganduse divisjoni asedirektori Tammo Otsasoo sõnul on deebetkaardi puhul läbipaistvam, kuidas toimub arveldus. ?Krediidi korral oleks palju riske,? märkis ta. Pealegi käsitleks kaardikeskus krediitkaardiga maksu tasumist kui sularahakannet ehk see maksaks 30 krooni + 2,5% ülekandesummast.

Veel sel aastal peaks käivituma ka pilootprojekt koostöös Eesti Ühispangaga reaalajas makseinfo kajastamise kohta tolliameti infosüsteemis, rääkis Pulk. Kahe minuti jooksul pärast makset tolliameti arvele kajastub see tolliameti infosüsteemis.

?Hansapanga ühisprojekt tolliametiga peaks käivituma jaanuarikuu jooksul,? ütles Kristiina Tamberg Hansapangast. Projekti üks pool on makseterminalide paigaldamine, et inimesed saaksid tasuda tollimakse pangakaardiga.

Teine osa projektist hõlmab seda, et tollipunktid saavad reaalajas ülevaate tollimaksude laekumisest, eeldusel, et igas tollipunktis on internetiühendus.

Kui keegi väidab, et on maksu tasunud, saab tollitöötaja selle laekumist kohe kontrollida. Hansapanga kinnitusel omab tolliamet reaalajas ülevaadet oma kontodest juba praegu.

?Igati teretulnud. Mida kiiremini raha liigub, seda kiiremini saab hakata vormistama tollidokumente,? lausus raamatupidaja Tea Talur ASist Ameerika Tubakas. Seni tuli Taluri sõnul teha ülekanne hommikul ja siis heal juhul sai õhtul minna tollivormistusi tegema.

Ka Tiia Raide OÜst Jungent peab kiireid makseid igati positiivseks: ?Lõpuks muutub lihtsamaks ka importööride töö.?

Maksuameti asedirektori Aare Lapõnini sõnul oleks amet võimeline kohe maksude kaardiga tasumise süsteemi rakendama, kui selle järele vajadus oleks. Eelmisel aastal pakuti sellist projekti koostöös Ühispangaga, kuid kuna klientide huvi oli väike, siis on see külmutatud.

Riigilõivude online-tasumine on Lapõnini sõnul juba töös. Nii saab riigiametnik Ühispangast makset kontrollida kohe pärast tasumist. Hansapank peaks süsteemiga liituma lähiajal.

Lapõnini sõnul valmistati just ette riigilõivuseaduse muudatuse ettepanek, mille kaudu reguleeritakse sellist tasumise korda. Seni on nõutav originaaldokument, mis põhjustab inimestele kaotatud tunde pangadokumendi saamiseks ja selle toimetamiseks riigiasutusse.

?Selge see, et on meeldiv, kui ei pea kontorist välja minema,? kommenteeris riigiametite innovatsiooni Wõro Kommertsi haldusdirektori asetäitja Hugo Prants.

Hetkel kuum