Uut gripirohtu saavad väljavalitud

Eha Laanepere 26. jaanuar 2001, 00:00

Sellel talvel on gripihaigetel võimalik oma naha peal järele proovida uut ravimit, mida Euroopas veel müügil pole. Tingimusel, et nad soostuvad osalema rahvusvahelises ravimiuuringus.

Hiljuti leidsid Õismäe elanikud oma postkastist voldiku. Nii otsitakse inimesi, kes on nõus osalema uut tüüpi viiruseravimi katsetamises. ?Uuringut viivad läbi kaheksa perearstikeskust Eesti eri kohtades, kellega nende piirkondades elavad inimesed võivad ühendust võtta,? ütleb kliinilisi uuringuid teostava firma Quintiles ravimiuuringute koordinaator Ivo Valter.

Quintiles on üks firmasid, mis pakub ravimitootjatele uuringute läbiviimise teenust. Ravimite väljatöötamine on aastatepikkune töö, mis peab viimseski pisiasjas vastama rahvusvaheliselt kehtestatud reglemendile. Kõik nüüdisaja ravimid pääsevad müügile alles pärast seda, kui neid on aastaid katsetatud algul loomade, seejärel tuhandete vabatahtlike patsientide peal. Tegemist on delikaatse alaga, mille rikkumise korral tekkivaid skandaale ei neelaks alla ükski ravimifirma.

Osa uuringuid teevad ravimikompaniid ise ära, aga võivad neid tellida ka Quintilese-taolistelt firmadelt. Kohapealsetes riikides asuvatel kliiniliste uuringute firmadel on oma väljakujunenud arstidevõrk ja uurijad, kes kiiremini kõik ära korraldavad. ?Uuring on kinnitatud meie eetikakomitees ja ravimiametis,? lisab Valter.

Miks katsetatakse just Eestis? Valteri kinnitust mööda on ravimiuuringute traditsiooniline turg n-ö täis. Eriti hea mainega on Skandinaavia maad, kus tehtud uuringuid erialakongressidel alatasa refereeritakse. ?Eestis on olemas hea ettevalmistusega arstkond ja haritud inimesed, kes suudavad korralikult rohtu võtta, jälgimispäevikuid täita jne. Seepärast on ravimifirmad meil seni tehtud uuringutega väga rahul,? kinnitab Valter.

Valter ütleb, et kõnealust gripiuuringut korraldav firma on üks maailma paremaid. Firma nime jätab aga ütlemata, kuna seda keelab konfidentsiaalsuse nõue. Uuringule võib aga minna rahuliku südamega, sest arstid jälgivad ravimist ja võimalikke tüsistusi suure hoolega. Uuritav ravim on juba retseptiga saadaval USAs ja mujal maailmas ja seda on juba enda peal katsetanud rohkem kui 5000 vabatahtlikku. Praegune uuring ei hõlma ainult Eestit, vaid kogu Euroopat ja võib ehk kaasa aidata selle heakskiitmisele ka Euroopa Liidus ja Eestiski.

Valter rõhutab, et uuringus osalejad peavad kindlasti põdema grippi, mitte mõnda gripilaadset külmetushaigust. Gripi tunnused on:

 • kiire algus,
 • kõrge palavik esimese ööpäeva jooksul, külmavärinad ja higistamine,
 • tugev peavalu,
 • lihasevalud,
 • kurguvalu,
 • nohu,
 • köha,
 • kurnatustunne,
 • isutus.

Need, kes on sügisel gripisüsti saanud, pole sugugi automaatselt potentsiaalsete gripi põdejate hulgast välja arvatud. Kui võimust juhtub võtma mõni muu viirustüvi, kui oli selleaastases vaktsiinis, siis pole grippi haigestumine välistatud. Haigestumise tõenäosus aga on loomulikult tunduvalt väiksem.

Kuna gripp sel talvel veel Eestisse jõudnud pole, siis pole veel ka uuringule stardipauku antud. On olemas võimalus, et gripp see talv Eestisse ei jõuagi. ?Kui grippi ei tule, on kogu uuring aia taga,? ütleb Valter. ?Aga selle võimalusega me väga ei arvesta, sest iga aasta tavaliselt mingi puhang ikka on. Kõik sõltub vanajumalast. ?

Kes arvab endal olevat gripi ja soovib uuringus osaleda, peaks jõudma perearsti juurde 36 tunni jooksul. Ravim on kõige tõhusam siis, kui seda võetakse kohe pärast esimeste gripinähtude ilmnemist.

Kui lihtsas keeles kirjutatud patsiendi infoleht on läbi loetud ja tingimused on vastuvõetavad, siis annab gripihaige kirjaliku nõusoleku uuringus osalemiseks. ?Kõik vastab kliiniliste uuringute headele tavadele, patsiendi ohutus on meie firma ülesanne nr 1,? rõhutab Valter.

Kasu uuringus osalemisest:

 • Täpselt pooled osalejatest saavad ravimit, mis lühendab haigestumise aega ja ulatust. Paranete varem ja pääsete varem ka tööle tagasi.
 • Saate täpselt teada, et teil on gripp. Tavaliselt seda keegi täpselt välja uurima ei hakka, sest spetsiaalset efektiivset gripiravi on pakkuma hakatud alles viimasel aastal. Seni on arstid saanud vaid patsiendile haiguslehe anda ja soovitanud võtta paratsetamooli. Paratsetamool on aga valuvaigisti ? võtab ära palaviku, valu ja paha enesetunde, kuid haigust otseselt ei ravi.
 • Isegi juhul, kui teile satuvad platseebotabletid, olete võitnud täieliku füüsilise läbivaatuse ja vereanalüüsid, mida ei tee üksi arst tavalise gripi korral.
 • Kokkuleppel võidakse teile kompenseerida arsti juurde sõitmise kulud.

Osaleja võtab endale järgmised kohustused:

 • Võtta viie päeva jooksul ravimikapsleid.
 • Kohtuda neli korda arstiga kas perearstikeskuses või oma kodus.
 • Täita kolme nädala jooksul jälgimispäevikut oma haigusnähtude, kehatemperatuuri jm kohta.
 • Viiruse uurimiseks tuleb anda vereproov ja lasta võtta ninakaabet.

?Jooksmist on kindlasti ? see on suur kohustus, mille vabatahtlik võtab,? nendib Valter. ?Kui haige vastab küsimustele lohakalt ega pea etteantud protokollist kinni, siis on need andmed väärtusetud.?

Samuti on Eesti patsientidel ja arstidel nüüd võimalus näha ka tagamaid, mis ravimite hinna nii kalliks ajavad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:07
  Otsi:

  Ava täpsem otsing