Maavanemad uue kaardiga rahul

Kristi Malmberg 07. veebruar 2001, 00:00

Eile olid Paides koos maavanemad ja siseministeeriumi töötajad, et panna paika haldusterritoriaalse reformi tegevusplaan. Siseministeeriumi asekantsler Deiw Rahumägi tutvustas ministeeriumi ekspertgrupi tööd, mille ühe tulemusena valiti Eestile optimaalseks variandiks 107 omavalitsusega kaart.

Maavanemad olid siseministeeriumi valikuga üldiselt rahul. Järva maavanema Theo Aasa sõnul ühtib see kaart Järvamaa osas peaaegu täielikult selle kaardiga, mille ta ise siseministeeriumile esitas. ?Ka muu Eesti osas pole suuri erinevusi,? lisas Aasa.

Ka Harju maavanem Orm Valtson ütles, et kui lähtuda sellest, et kohalik omavalitsus peab tegelema kohalike probleemidega, siis on 107 mõistlik arv.

Lääne-Viru maavanema Marko Pomerantsi sõnul pole Lääne-Virumaa kaardi koostamisel aluseks võetud mitte maavanema esitatud põhivariant, vaid alternatiivvariant. ?Eks ma siis tulevikus kõrvutan oma argumente ekspertide argumentidega,? lausus Pomerants.

Mitmed maavanemad on väitnud, et haldusterritoriaalse reformi teostamiseks on vaja kõigepealt investeerida infrastruktuuri ja eriti teedesse sadu miljoneid kroone. Deiw Rahumägi sõnul tulevad need probleemid konkreetsemalt kõne alla 2002. aasta riigieelarve koostamisel.

Rahumägi selgitas, et haldusreformiga seonduvad rahaprobleemid on tegelikult jaotatud kaheks. Lisaks teedeehitusele nõuab päris palju raha ka omavalitsuste sümboolika jms ümberkujundamine. Selleks on siseministeeriumi eelarves tänavu ette nähtud 150 miljonit krooni.

Theo Aasa märkis, et kindlasti ei leia kõik infrastruktuuri probleemid lahendust 2002. aasta jooksul, vaid järk-järgult järgmiste aastatega. Marko Pomerants tuletas meelde, et kui Edelaraudtee rongid enam ei sõida, on külateid vaja remontida ka ilma haldusreformita.

Lähiajal tuleb teha hulgaliselt rahvaküsitlusi kohalike inimeste soovide ja eelistuste kohta. Rahumägi sõnul toimuvad küsitlused 40-50 piirkonnas üle Eesti. ?Oleme pidanud läbirääkimisi EMORiga, et küsitlus riigi tasandil ühtemoodi läbi viia,? ütles Rahumägi.

13. veebruarist alates hakkavad kõik maavanemad eraldi käima kohtumas siseminister Tarmo Loodusega, et arutada konkreetses maakonnas haldusreformi läbiviimist. Samal ajal peavad maavanemad läbirääkimisi oma maakonna omavalitsusjuhtidega.

8. märtsiks peab rahandusministeerium esitama valitsusele omavalitsuste tulubaasi koostamise uued põhimõtted. Edaspidi annab riik õpetajate palgaraha ja sotsiaaltoetusteks mõeldud summad omavalitsuste eelarvesse.

8. mail toimuvaks valitsuse istungiks peab siseministeerium esitama juba eelnõu konkreetsete muudatuste tegemiseks Eesti kaardil.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing