Riiulile eelistage seifi

Indrek Kald 01. märts 2001, 00:00

Seifi hind sõltub seifile antud turvasertifikaatidest, luku tüübist, seifi varustatusest, mõõtmetest. Koju sobib väike seif, mis peaks olema tulekindel, samuti omama ka murdvarguskindluse sertifikaati.

Ettevõtetele mõeldud seifid on mõõtudelt ja mahult suuremad ja omavad sertifikaate. Reeglina on need seifi ukse siseküljel. Sertifikaadid jagunevad enamasti kaheks ? murdvargakindluse- ja tulekindlussertifikaadid. Enne seifi ostu uurige müüjalt, kelle poolt on sertifikaadid väljastatud, kas tootja poolt või sõltumatute testijate poolt.

Pöörake ka tähelepanu seifide muukimiskindlusele. Pole absoluutselt kindlaid seife ? küsimus on, kaua muukimine aega võtab. Odava seifi avab proff mõne minutiga. Samas pole odavas seifis üldjuhul kalleid esemeid ja olulisi dokumente, sestap pole kuigi tõenäoline sellise rünnaku ohvriks langeda.

Küll ähvardab igat seifi tuleoht. Siin on küsimus, kui kaua säilib tulle jäänud seifi sees temperatuur, mis ei too veel enesega kaasa seal asuvate paberite või muude esemete süttimist. Tulega mitte kokku puutuv paber süttib 220 kraadi juures, arvutis kasutatav diskett saab kahjustada juba 55 kraadi juures. Tulekindlust näitavad lühendid sisaldavad minuteid, kui kaua seif tulele vastu peab. P-30 tähendab, et selles seifis säilib paber tulekahjus vähemalt pool tundi.

Soovitav on raudkapp täiendava turvalisuse mõttes müürida seina sisse või kinnitada põranda külge. Müürimine võib olemasoleva hoone puhul küll olla kallis, kuid annab olulist lisaefekti tule ja varguse eest kaitsmisel.

Seif suletakse võtmelukuga, soovi korral ka mehaanilise ja elektroonilise koodlukuga.

Lisaks seifile võib mõelda ka muude turvakappide peale. Raud- ja turvakappidest eristab seifi murdvarguskindluse sertifikaat. Odavaim lahendus väärtuslikuma koduse vara turvamiseks ongi veidi üle tuhande krooni maksvad väikesed turvakapid. Kapp on valmistatud 3?6millimeetrisest terasest, see on murdvarguse-, aga mitte tulekindel. Sellise kapi paigaldamise ja kinnitamisega saab hakkama ostja ise.

Väiksema kontori vajadusi kattev kapp võib maksta kuni mitukümmend tuhat krooni.

Lisaks on olemas ka kahe uksega seife, mis võimaldavad anda firma raha inkassaatorile nii, et kassiir ja inkassaator ei kohtu. Selle erinevus tavalise seifiga võrreldes on kapi vastasseintes asuvad uksed, millest üks avaneb näiteks ettevõtte kassaruumi, teine aga tänavale. Tänavale avaneval uksel on üldjuhul turvakate.

Firma rahale järele tulles avab inkassaator seifi tänavapoolse ukse. Kahe uksega seifi kontrollsüsteem välistab mõlema ukse korraga lahtiolemise. Samuti on tagantjärgi võimalik välja selgitada, kes ja millal seifi avas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing