Soome ettevõtjate hulgas süveneb pessimism

06. märts 2001, 00:00

Soome väikeettevõtjate hulgas süveneb pessimism, kuid samas on firmad 90. aastatega võrreldes nii palju paremas seisus, et saavad ka võimaliku majanduslanguse ajal hakkama

Soome Tööstuse ja Tööandjate liidu (TT) hiljutine küsitlus 700 väikese ja keskmise suurusega firma hulgas näitas, et majanduskonjunktuuri langus Soomes on olnud kiire ning järsem kui ettevõtete juhid oskasid oodata.

Jaanuaris vastanutest lootis majandusseisu paranemisele 10%, halvenemist kartis 16% küsitletutest. Kolm neljandikku arvasid aga senise seisu jätkumist suuremate muutusteta.

Kõige pessimistlikumalt vaatavad tulevikku Soome ehitus- ja metsandussektori ettevõtted. Optimism on suurim ehitusmaterjalide- ning toiduainetetööstuses. Ka trüki ning metalli- ja elektroonikatööstus ei näe muretsemiseks põhjust.

Majanduslangusest ei taheta veel kõnelda, kuid firmade kasvutempo on selgelt aeglustunud. Probleemiks on nõudluse vähenemine, mis on eriti rängalt tabanud koduturule orienteeritud firmasid. Tellimuste arv kahanes järsult juba läinud aasta viimases kvartalis ning toodangu kasv jäi oodatust nõrgemaks. Eksport seevastu kasvas veel ka läinud aasta viimastel kuudel jõudsalt. Tellimuste nappust nimetas jaanuaris põhimureks neljandik küsitletud firmadest.

Samuti on probleemiks kulude kasv müügihindadest kiiremini, mis kärbib firmade kasumlikkust. Peavalu teeb importtoorme kallinemine ning kasvavad tööjõukulud.

Samal ajal on järgi andnud kvalifitseeritud tööjõu puudus, mis oli koos tootmisvõimsuste nappusega suurim probleem eelmise küsitluse ajal. Jaanuaris nimetas seda tootmist takistava tegurina vaid 10% firmadest. Tootmisvõimsuste nappust kurtis 8% võrreldes 18%ga läinud aasta oktoobris. Samas näitab konsultatsioonifirma Balance Consulting 2000. aasta ülevaade, et Soome väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted on niinimetatud ?lama? ehk majanduslanguse aastatest õppust võtnud ning on praegu oluliselt paremas seisus kui 90. aastate alguses. Firmasid juhitakse ?kindla peale? ? kassad on raha täis, võlad makstud ja investeeringuid on tehtud peamiselt omavahenditest. Kauppalehti hinnangul on sektori sõltuvus pankadest ja muudest võõrfinantseerijatest praegu väiksem kui kunagi varem.

Kui lama-aastatel oli firmade omakapitali osakaal vaid 20?25%, siis praegu on see väikestel firmadel 48% ning keskmise suurusega ettevõtetel 40%. Vaid paar aastat tagasi oleks taolist tulemust ebareaalseks arvatud, leiab Kauppalehti.

Nii on sektoril 10 aasta taguse ajaga võrreldes praegu hea puhver. Seda on vaja, kuna konjunktuuri langus kipub väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtteid teravamalt puudutama kui suuri. Tulevikuusule loodetakse turgutust tulumaksukärbetest ning tarbijate ostujõu kasvust, mis tooks nõudluse paranemise Soome siseturul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:13

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing