Börsi osanikud andsid HEXile rohelise tee

Kaja Koovit 22. märts 2001, 00:00

?Loodame, et juriidiliste omandisuhete küsimuste lahendamise lõpuni ei lähe rohkem kui kuu aega,? ütles Tallinna börsi juht Gert Tiivas, ?pärast seda algab tegelik töö kauplemissüsteemide ühendamiseks.?

HEX tahab omandada Tallinna börsi aktsiatest üle 50 protsendi, seda nii olemasolevate aktsiate ostmise kui ka uute aktsiate märkimise teel. Tehingute toimumiseks tuleb saada nõusolek rahandusministeeriumilt ja konkurentsiametilt. ?See on lähiaja küsimus,? lausus Tiivas.

Tiivase sõnul sõltub HEXile suunatult emiteeritavate aktsiate hulk sellest, kui palju õnnestub olemasolevaid aktsiaid pakkumise tulemusena osta.

HEX maksab ühe 10 000kroonise nimiväärtusega Tallinna börsi aktsia eest 45 000 krooni, seda nii olemasolevatele aktsionäridele kui uute emiteeritavate aktsiate eest. HEXi presidendi Jukka Ruuska sõnul jõuti makstava hinnani läbirääkimiste tulemusena. ?Ma usun, et see hind on mõistlik,? lausus Ruuska.

Enne uusemissiooni on Tallinna börsil 660 aktsiat ehk siis börsi turuväärtus on ligi 30 miljonit krooni.

HEX on teinud pakkumise omandada võrdselt 40 protsenti kõigi suuromanike aktsiatest. Börsi suurimad osanikud on Hansapank 19, Ühispank 17 ja Sampo 10 protsendiga.

Tiivas kinnitas, et eilsel aktsionäride koosolekul ilmnes, et kõigi aktsionäride jaoks on koostöö Helsingi börsiga loogilisem kui Stockholmi, Kopenhaageni, Oslo ja Reykjaviki börse ühendava Norexiga, kellega allkirjastati ühiste kavatsuste protokoll mullu mais. ?Helsingi börsi näol on tegemist partneriga, kes on nõus võtma riske ja paigutama Tallinna börsile lisakapitali,? põhjendas Tiivas Helsingi börsi kasuks otsustamist.

Ruuska sõnul muutis Tallinna börsi HEXi jaoks atraktiivseks tulevikupotentsiaal. Ta märkis, et tulevikus on investeeritav kapital Baltimaades samaväärne Euroopa Liidu riikidega.

Eesti aktsiatega loodetakse HEXi süsteemi kaudu kauplema hakata selle aasta jooksul.

Millal eesti investoritel õnnestub ühtse süsteemi kaudu Soome aktsiaid osta, on veidi keerulisem küsimus, sest kauplemissüsteemide ühtlustamine ja kõikides maaklerfirmades võtab aega. ?Me tegeleme selle küsimusega tõsiselt,? lausus Ruuska.

Ruuska tunnistas, et HEX on huvitatud ka Läti ja Leedu börsidest, kuid mingit täpsemat ajakava on sealsete börsidega kokkulepete sõlmimise kohta raske anda. Kui kokkuleppeni jõutakse selle aasta lõpuks, oleks see väga hea, lisas ta.

Kolme Balti börsi turukapitalisatsioon on 64 mld krooni, Helsingi börsil 3,1 triljonit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing