Kollektsioonid teevad kodu põnevaks

Ivi?Els Schneider 30. märts 2001, 00:00

Peale selle, et kollektsionäär on oma tegevuses õnnelik, on asjal ka teine hea külg ? selliste inimeste kodud on põnevad ja omanäolised.

Ajast aega on kogutud maale, graafikat, raha, marke ja on olemas elukutselised kollektsionäärid. Pean rohkem silmas selliseid asjaarmastajate kogusid, millel pole suurt materiaalset väärtust, vaid mõneti ootamatud, emotsionaalsed või omavad dekoratiivset väärtust.

Kindlasti on kõikidel sellistel eraisikute kogudel kultuurilooline väärtus. Kogutakse vanemaid ja harvaesinevaid esemeid, mida pole kerge kätte saada. Kogutakse ka omapäraseid ja naljakaid esemeid olevikust, mis aastate pärast võivad osutuda suureks harulduseks.

Alati on huvitavamad need kodud, mis on isikupärased, kus esile tulevad konkreetset kodu ja tema omanikku iseloomustavad ainuomased küljed, esemed ja detailid. Mis oleks veel parem kui kodus domineeriv vaimukas kollektsioon!

Kuhu ja kuidas kollektsiooni kodus paigutada, oleneb selle iseloomust. On väga palju huvitavat materjali, mida pole esemetena võimalik ruumis eksponeerida. Selliste kogude juures peaks mõtlema nägusale vormistamisele. Kui huvitav trükiste kogu on narmendavate servadega kaustades, margikogu ettejuhtuvates karpides, võib väärtuslik kogu oma üldmuljest palju kaotada. Alati on võimalik luua korrastatud süsteem väikeesemete kogumiseks. Kenad on ühesuguse suuruse ja kujuga puitkarbid või kohvrikesed, kindla suurusega kaustad või albumid, kus teemade järgi võiks vahelduda pakendite materjal või värvitoon. Selliste kollektsioonide juures mõjuksid interjööris vägagi efektselt toredad pikad karbi- või kaustaread riiulitel. Kollektsiooni olemasolule saab viidata sellega, kui mõned eksemplarid kenasti raamitult interjööris tähtsal kohal asuks.

Kodukujunduses pääsevad paremini mõjule sellised kollektsioonid, mida saab alaliselt eksponeerida. Kui juba on esemeid, mille olemasolu tähtsaks peetakse, pole tark neid hoida kuuris, keldris või kapiuste taga.

Esmalt peaks läbi mõtlema, millisesse tuppa kollektsioon oma iseloomult kõige rohkem sobiks. Köögis võiks koha leida kõik köögiteemaline. On esemeid, mis sobivad suurepäraselt magamistuppa. Samuti on olemas võimalus kogu kollektsioon gruppidena hajutada kõikidesse maja või korteri ruumidesse.

Tänuväärt koht riputatavate esemete esitlemiseks on trepikoja seinad. Toredad on klaasustega vitriinaknad või lihtsalt seinast seina riiulid, kus esemed mõjuvad pikkade ridadena.

Suuremale kollektsioonile võiks kohandada täiesti omaette ruumi.

Kogutakse ka otstarbega esemeid. Kollektsioon võib koosneda kindla kuju või suurusega korvidest, mida saab kasutada panipaikadena. Koguda võib erinevaid toole, liigitades neid ajastute ja stiilide kaupa. Huvitav võib olla ühe autori loodud erinevate toolide kollektsioon.

Kogutav ei pea olema ainult see, mida saab eluruumidesse paigutada. Toredaid kollektsioone võib leida ka aitadest, saunadest või koduõuelt.

_________________________________________________________

Ajaleht Puhkepäev ootab meelsasti teavet huvitavatest kollektsioonidest ja on valmis edaspidi saadud materjale lehe veergudel avaldama.
Teema huvitab kindlasti paljusid.

vilve@aripaev.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing