California elekrikriisi lahendamine viibib

ÄP Online 10. aprill 2001, 00:00

Pacific Gas & Electric Company (PCG), mis on PG&E tütarfirma, aktsiad on sel aastal kukkunud enam kui 50%, kirjutab Financial Times. Aktsiatega kauplemine peatati reedel enne teadaannet. Reedel langes firma aktsia 37% 7,20 dollarile.

Davis süüdistab firmat, ?mida ei ajatud pankrotti, vaid kes palusid ise pankrotikaitset oma strateegilise eelise saavutamiseks ? mitte California inimeste parimates huvides.?

Osariigi number 2 elektrivarustaja Edison Internationali (EIX) aktsia kukkus 35% 8,25 dollarile. Davis teatas reedel, et ta jätkab hädaläbirääkimisi Edison International üksuse Southern California Edisoniga vältimaks pankrotti.

Pankroti algatamine paragrahv 11 alusel järgnes erakorralisele osariigi kuberneri Gray Davis sõnavõtule neljapäeva öösel, kus ta teadvustas esmakordselt vajadusest tõsta tarbijatele elektri hinda enam kui 40% võrra. Davis tunnistas ka esmakordselt, et California on kriisis.

Firma päästmiseks jäi kuberneri reaktsioon liiga hiljaks. Kriis on kestnud peaaegu terve aasta ? esimene kohalik elektritajäämine oli mullu suvel San Francisco Bay piirkonnas.

Mõlemad firmad on olnud pankroti äärel juba jaanuaris, kui firmade võlad küündisid 13 mld dollarini (226 mld krooni), nende krediidireiting alandati rämpsvõlakirjade staatusesse pea kõigi juhtivate reitinguagentuuride poolt.

Üks kriisi põhjusi on kehv elektrituru dereguleerimise seadus 1996. aastast, mis määras tarbijatele müüdava elektrihinna lae kuid jättis jaehinnad vabalt kõikuma. Maagaasipuudus ja tootmisvõimsuse puudujäägid aitasid suruda mullu elektri turuhindu 100-kordseks.

California Ülikooli uurimus näitab osariigi valitsuse saamatust kriisi lahendada. Uurimus tõendab, et kriis oleks olnud eelmisel suvel lihtsasti välditav, kui vigane elektrituru deregulatsiooni seadusandlus oleks parandatud.

Süüdistades elektritootjaid ja teostades elektriturul interventsioone andis kuberner Davis vale signaali, mis võib mõjutada erasektori investeeringuid Californiasse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing