Meediaplaani koostamiseks läheb vaja kogemust ja tervet mõistust

Maret Oja 17. aprill 2001, 00:00

Internetireklaami sihtrühma valikul pole mõtet lähtuda niivõrd kitsalt tootest, kuivõrd püüda tabada võimalikult säästlikult ning palju selle toote tarbijaid.

Kui on küpsenud soov internetis reklaami teha, siis kuidas määratleda oma sihtrühm reklaamikonsultandile?

Kõige lihtsam ja tulemuslikum viis on tema jaoks sihtrühma üldse mitte määrata, vaid lihtsalt anda piisavalt teavet reklaamitava toote kohta.

Kui klient määratleb sihtrühma ?mees, keskmine või kõrgem sissetulek, ainult autohuviline? ning keeldub samas täpsemalt toodet kirjeldamast, saab ta vastuseks kampaaniaplaani, mis talle ilmselt ka esialgu, kuni tulemuste laekumiseni, meeldib ? autoveebid, portaalide auto-lisad, kasutatud autode ostu-müügi ajalehtede veebiversioonid. Ja siis, kui kampaania bänner laekub reklaamikonsultandi kätte, näeb konsultant, et tegemist on rehvitöökoja reklaamiga suverehvide hooaja eel. Selliseid tellimusi nähes tekib konsultandil küsimus ? miks arvab reklaamitellija, et autokumme tahab kevadel vahetada ainult inimene, kes on autodest piisavalt sisse võetud, et autouudiseid lugeda? Ja miks ainult mees? Tavamõistus ütleb meile väljaspool internetti, et rehvi- või ka uue automudeli reklaam võib olla autokaupluses, peab aga olema seal, kus käib vastavalt kõige rohkem autoomanikke või autoostu sooviga inimesi. Nende autoomanike ja autoostuhuviliste arv, kes külastavad päeva jooksul kõiki Eesti autosalonge kokku, jääb aga tõenäoliselt oluliselt alla nende arvule, kes näiteks Tallinnas Viru tänaval ühe päeva jooksul liiguvad.

Nii nagu elus, nii pole ka internetis autoomanike (nagu ka kinga-, muusikakeskuse- ja koeraomanike) tavapäraseks ajaveetmispaigaks mitte vastav pood või veebilehekülg, vaid suurem tõenäosus on tabada neid nn Viru tänavalt ? suure külastatavusega internetikeskkonnast. Lisaks on ka ühe kliendikontakti hind nii tavaliselt soodsam.

Püüdes reklaami internetis võimalikult täpselt sihtida, tuleks meeles pidada, et ükski inimene pole kohustatud viibima märklaua keskpunktis. Kõik, kes plaanivad lähiajal osta televiisorit, ei veeda päevi interneti tehnikalehekülgedel. Teadmine, et koertele tuleb nädala lõpul osta kolmkümmend kilo koeratoitu, ei pane inimest veel hulgiladude kodulehekülgi uurima.

Halli argimõistust unustav sihtrühmaotsing võib mõnikord olla pimestav ? põhimõtteliselt võiks ju ka veinireklaami sihtrühma määratleda nii: ?Inimesed, kes on täisealised, kellel on korgitser ja kes omavad vähemalt ühte klaasi?.

Kui firma soovib, et tema toode leiaks uusi rahulolevaid tarbijaid, on hea mõte küsida nõu interneti reklaamikonsultantidelt ning seejärel juhinduda tavalisest argimõistusest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing