Prillimood vaatab minevikku

Liivi Kupits 27. aprill 2001, 00:00

Prillide tähtsaim komponent on prillilääts (prilliklaas). Erinevaid prilliläätsede materjale, pinnakatteid, värvitoone ja muid prilliklaasi optilisi omadusi mõjutavaid tehnoloogilisi nippe on sedavõrd palju, et parima lahenduse leiab endale igaüks koostöös silmaarstiga. Prilliraamide puhul on aga asi lihtsam ning siinkohal mõned trendivihjed prilliraamide materjalidest ning moesuundadest.

Sarnaselt moemaailmaga vaatavad ka prilliraamide disainerid ning tootjad tagasi kaheksakümnendatesse. Kusjuures üksikuid detaile on näpatud ka varasemast ajast: alates viiekümnendatest kuni seitsmekümnendateni välja. Kadumas on eelmistel hooaegadel levinud minimalism ning prilliraamide kollektsioonid on muutumas julgemaks ning väljendusrikkamaks.

Käesoleval hooajal kaovad nn unisex-raamid, mida võivad ühtviisi kanda nii mehed kui ka naised. Praegu tehakse selget vahet meeste ja naiste mudelite vahel.

Õrnema soo prilliraamid on muutunud naiselikuks, järgides rohkem kulmukaart, oimukohti ning silmade kuju. Taas on lettidele ilmunud rohkesti liblikaid ja kassisilmi meenutavaid prilliraame.

Meeste prillid on saanud selgelt maskuliinsema joone, mis väljendub kandilistes ja geomeetriliselt nurgelisemates lahendustes.

Prilliraamide materjalide osas on põhisuundumus prillikandmise mugavusele ? näonahaga kokkupuutuvad detailid ei tohi olla külmad ega ebamugavalt ärritavad. Seetõttu on tänapäeva prilliraamide materjalid muutunud kergemaks, allergiavabaks ning kandjasõbralikumaks.

Erinevalt eestlaste ostu-eelistustest on maailmas prilliraami materjalidest moodsaim jätkuvalt plastik. Plastmaterjalide kihilisus võimaldab erinevaid värvitoone omavahel kombineerida ning seeläbi saavutada julgeid ja ebatavalisi värvilahendusi. Lisaks sellele on plastikraamid muudetud õhuliseks, st raamid ei ole värvitud ühtlaselt tumedaks, vaid paistavad läbi erineva nurga alt vaadatuna.

Metallraamidest on oodata titaanist valmistatute võidukäiku, kuna see materjal on eriti kerge ja võimaldab liikuvate detailide teravmeelseid disainilahendusi. Ka nn raamita ning tamiiliga poolraamprillid on jätkuvalt moes.

Prilliraamide disainerite eriliseks lemmikvõtteks on aga kõikvõimalike materjalide kombineerimine, kusjuures omavahel liidetakse mitte ainult plastikut ja metalli, vaid ka sama tüüpi materjali erinevaid variatsioone. Julgemalt kasutatakse ka nahast, puidust ning luust detaile, mis võivad olla valmistatud nii naturaalsetest kui ka kunstmaterjalidest.

Prilliraamide värvitoonid on tugevalt mõjutatud rõivamoest. Hooaja kuumimad toonid varieeruvad seetõttu alates klassikalisest kilpkonnakilbi värvist ja mustast kuni väga soojade punaste, pruunide ning punakaspruunide varjunditeni. Samuti pakutakse hulgaliselt sirelililla, ploomi ning sinise värvi kombinatsioone. Seejuures värvimängud ei ole üksnes naiste pärusmaa, vaid ka meeste prilliraamide kollektsioonid on värvirikkamad kui kunagi varem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing