Elektrikontroll tegemata

Kristina Traks 02. mai 2001, 00:00

Tänaseks on hinnanguliselt elektrikontrolli tunnistuse saanud vaid 5 protsenti suurematest elektritarbijatest

?Meil peaenergeetik käis ohutustehnika kursustel, elektrihinna paketi valisime ka, aga mingeid spetsiaalseid kontrolle pole käinud,? ütles kondiitritööstuse Marmiton direktor Johannes Kuura. ?Mingit tunnistust meil küll pole.?

Erahaigla Fertilitas majandusjuhataja Enno Oinak ütles, et haiglal on kontroll tehtud ja tunnistus olemas, kuigi 1. jaanuari tähtajast saadi teada alles eelmisel nädalal. ?Elektrikontrollikeskusest tuli alles eelmisel nädalal kiri, et kontrolli tähtaeg oli 1. jaanuaril ja et oleks soovitav asjad korda teha. Ju nad vist saadavad kõigile kirja,? ütles Oinak reedel. ?Varem ei ole olnud mingisugust teavitamist või infot, et kuidas ja mida üldse kontrollitakse.?

Elektrisüsteemide kontrolli teostava ASi Elektrikontrollikeskus peainspektori Tõnis Mägi sõnul peaks olema praegu peaaegu kõigil ettevõtjatel tunnistus olemas, kuid tegelikult on kontrolli läbinud vaid vähesed.

?Enne 1. jaanuari tähtaega oli huvi kontrollimise vastu veidi suurem, kuid nüüd, pärast tähtaja möödumist, on jälle väga vaikne,? rääkis Mägi. ?Inimesed vaatavad, et tähtaeg möödas, et ei juhtugi midagi, kuid tegelikult riskivad nad trahvi, õnnetuse ja kindlustusrahast ilmajäämisega.?

Mägi sõnul ei tähenda kontrolli läbimise kohustus seda, et elektrisüsteemid peavad vastama euronõuetele. ?Euronõuetele peavad vastama vaid praegu ehitatud süsteemid, vanemad aga peavad lihtsalt korras ja tuleohutud olema,? rääkis ta. ?Nende majadega, mis praegu ehitatakse, pole probleem, küsimus on just vanemates ehitistes.?

Elektrisüsteemide kontrolli maksab kinni hoone omanik tunnitasu alusel. Elektrikontrollikeskuse töötajate tunnihind on 390 krooni ja ülevaatuse hind sõltub sellest, kui korras maja elektrisüsteemid on. Enne kontrollide kutsumist peab elektritarbija tellima oma süsteemidele mõõtmised, mida korraldavad elektrifirmad. Mõõtmiste maksumus võib olla 1000?10 000 krooni või suuremates ettevõtetes veelgi rohkem.

Elektrikontrolli tunnistuse olemasolu kontrollib tehnilise järelevalve inspektsioon, kellel on võimalus juriidilisele isikule määrata trahvi kuni 20 000 krooni. Halduskohtus võidakse ettevõtjale aga elektriohutusnõuete eiramise eest määrata trahvi kuni 40 000 kroon.

?Asi on ikka päris hull, hinnanguliselt võib öelda, et ainult kuni viiel protsendil tarbijatest on nõutav tunnistus olemas,? ütles tehnilise järelevalve inspektsiooni spetsialist Peeter Parts. ?Vene ajal kohustuslikku ja perioodilist kontrolli polnud, tarbijad ei suuda uue korraga harjuda.?

Partsu sõnul on inspektsioon praegu tunnistuse puudumise korral teinud ettekirjutusi, kuid laustrahvimisele pole mindud. ?Muidugi pole seaduse mitteteadmine õigustus selle mittetäitmisele, kuid me teeme trahvi ikkagi siis, kui tõesti on ohtlik olukord,? ütles ta.

Inges Kindluse juristi Urmas Männa sõnul pole küsimustikus, mille kindlustusvõtja kindlustuslepingu sõlmimisel täidab, otseselt küsitud, kas on olemas elektrikontrolli tunnistus. ?Seal on üldised küsimused tuleohutuse kohta,? ütles Männa. ?Kindlustuse üldtingimustes on küll punkt sees, et vara omanik peab hooldama oma vara vastavalt seadustest tulenevate nõuetega.?

Männa sõnul on tõenäoline, et kui korrast ära elektrisüsteemid põhjustavad tuleõnnetuse ning selgub, et vara omanikul pole nõutud tunnistust, võib vähendada väljamakstavat kindlustussummat või selle üldse välja maksmata jätta.

Elektriohutusseaduse kohaselt pidid selle aasta alguseks laskma elektrisüsteemide korrasoleku üle kontrollida kõik elektritarbijad, kelle hoone peakaitsme rakendusvool on suurem kui 35 amprit ehk siis kahe- ja enamakorteriliste elamute, tööstushoonete ja ka suurema elektritarbimisega eramute omanikud.

Alla 35amprise peakaitsmega elektritarbijad peavad elektrikontrolli läbima ning sellekohase tunnistuse saama 2003. aasta 1. jaanuariks. Kontrollijad peab kutsuma tarbija ise. Elektrikontrolli läbimise nõue kehtib hoonetele, kus elektrisüsteemid on käiku antud enne 1999. aasta 1. maid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing