Meie liideraktsiad paljutõotavad

Romet Kreek 02. mai 2001, 00:00

Eesti aktsiaturg võib küll hetkel näida väiksemate liikumistega kui Ühendriikide turg, kuid ka siin on vähemalt tehnilist analüüsi silmas pidades näha huvitavaid arenguid.

Hansapanga aktsia tegi 1999. aasta oktoobrist alates läbi jõulise tõusu 75 kroonilt 145 kroonile, kuhu aktsia jõudis 2000. aasta veebruaris.

Hansapanga suurimaks murelapseks tehnilise analüüsi alusel ongi 145 krooni tase, millest läbimurdmisega on aktsial olnud tõsiseid probleeme.

Alates 2000. aasta veebruarist on aktsia liikunud sisuliselt 145kroonise vastupanutaseme ja 120kroonise toetustaseme vahel, mistõttu võib seda hinnata trendita liikumisena.

Investeerimisel on üks vana ja tore ütlus: trend on sinu sõber. Pikaajalisele investorile pole siin pea aasta abimeest olnud. Mõnenädalasi kuni mõnekuulisi trende, mida spekulandid on saanud nautida, on vahepeal loodud ning taas murtud.

Hansapanga tõusu on seni takistanud 145 krooni tase, mida aktsia on korduvalt testimas käinud.

Esimest korda viimase kahe aasta jooksul juhtus see 2000. aasta veebruaris, mil aktsia tegi tõusutrendi tipu. Järgmisel kuul toimus uus edutu üritus, mis näitas investoritele, et aktsial pole jõudu edasi tõusta. Järgnes langus 120 kroonile, kuhu aktsia jõudis mullu augustis. Siis saabus lühikese kestusega trendide periood, kus võiduvõimalusi oli nii investoritel kui ka aktsiate lühikeseksmüüjatel. 2001. aasta veebruaris rebis aktsia end järsult lahti, käis 22. veebruaril päevasiseselt 149 kroonil, kuid sulgus siiski 144 kroonil. Ostusurve rauges ja aktsia kukkus 130 kroonist allapoole.

Märtsi lõpus algas väike tõusutrend, mis on aktsia viinud nüüdseks taas üle 140 krooni. Lähiajal võib uuesti minna 145 krooni testimiseks, kust aktsia võib seekord läbi minna.

Kui aktsia murrab läbi 145 krooni tasemest ja sulgub sellel tasemel mitmel päeval, on aktsial tee ülespoole lahti tugevate vastupanutasemeteta. Kui aga Hansapanga aktsia kukub pärast 145 krooni testimist taas 136 kroonile, hakkavad kannatamatumad investorid kasumit realiseerima.

Lühiajaliselt on Hansapanga aktsia üleostetud ja aktsial väike langusoht, kui 145 krooni tase ei murdu. Keskmises ja pikaajalises perspektiivis on trend positiivne.

Eesti aktsiaturu teine liider Eesti Telekom on Hansapanga aktsiaga võrreldes liikunud väga erinevat teed.

Telekomi aktsia on alates 2000. aasta aprillist langevas tunnelis, mille alumine serv hakkas tekkima mullu mais.

Aktsia langeb senini tunnelis, kuigi viimastel päevadel on taas näha aktiivset tegevust tunneli ülemisel serval, mis võib tähendada langustunnelist väljamurdmist. Kui see juhtub, on aktsial tee 80 kroonile vaba. Sealt edasi tuleb tihedalt vastupanutasemeid pea iga viie krooni järel. Aktsia langes alles vähem kui kuu aega tagasi oma ajaloo madalaima tasemeni 64,50 kroonil.

Telekomi aktsia on võtnud trendi üles. Kui koridor murdub ülespoole, võib aktsiat oodata pikemaajalise tõusutrendi saabumine. Lühiajaliselt on aktsial risk langeda tagasi tunnelisse, siis võib turule oodata taas spekulante aktsiat allapoole spekuleerima. Kui tunnel jätkub, võiks lühiajaliselt kaubelda, ostes aktsiaid hinnakoridori alumises servas ja müües ülemises servas. Halvim stsenaarium on, kui taas murdub 72 krooni tase. Siis võiks kaaluda aktsiate müümist, kui tegu pole pikaajalise investeeringuga.

Hetkel on tekkinud mõlema aktsia osas tehnilise analüüsi alusel lootus tugeva tõusutrendi alguseks. Tehniline analüüs pole ainus analüüsi meetod, mille alusel otsuseid langetada. Enne otsustamist jälgi ettevõtete majandustulemusi ja riigi majanduse käekäiku.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:26

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing