Soodsad arvutid omadele

Viktoria Korpan 27. juuni 2001, 00:00

Vaata Maailma (VM) raames saavad liisida Hansapanga, Eesti Telefoni ja Ühispanga töötajad soodsamalt VM partnerite IBMi ja MicroLinki arvuteid.

?Hansapanga töötajad said arvuteid 8%se liisinguintressiga, kuna Hansapank tööandjana kompenseeris osaliselt intressi. Intressikompensatsioon on Vaata Maailma raames, aga tegemist ei ole suure summaga,? ütles projekti Vaata Maailma juht Alar Ehandi Hansapangast. Mai lõpuni müüdi panga töötajatele üle 300 MicroLinki arvuti.

Vastates küsimusele, millal saavad sellise võimaluse ka need inimesed, kes töötavad VM projektiga mitteseotud firmades ja riigiasutustes, ütles Ehandi, et selleks, et liisingutingimused soodsamad oleks, peab keegi võtma osa eraisiku finantsriskidest enda peale.

?Tööandja on siin kõige lihtsam lahendus. Millal sellised pakkumised teiste firmadeni jõuavad, sõltub väga palju tööandja huvist ja tahtest oma töötajaid täiendavalt motiveerida,? rääkis Ehandi.

Hansapank tegi osadele eluasemelaenu ja -liisingu klientidele pakkumise, mille raames saavad nad olemasoleva eluaseme finantseerimise ja tagatise baasil sama intressiga muretseda endale koju arvuti.

?Leidus umbes 350 klienti, kes olid huvitatud endale sellistel soodustingimustel arvuti muretsema,? ütles Ehandi.

Ühe osana VM projekti raames on AS Hansa Liising Eesti ja AS MicroLink algatanud uue projekti, mis hõlmab sooduspakkumisi koduarvutite ostuks, rääkis ka ASi Eesti Telefon meediasuhete juht Ain Parmas. Alates 19. juunist on Eesti Telefoni töötajatel võimalus kahe kuu jooksul soetada endale soodushinna ja -finantseerimisega interneti valmidusega koduarvuti. ?Tõelise hinnaüllatuse ja paindliku konfiguratsioonivaliku valmistas , soodsad ja paindlikud finantseerimise tingimused tagab VM projekt koostöös Hansa Liising Eestiga, arvutikomplekte pakub ka üks VM partneritest IBM Eesti,? ütles Parmas. ?Kuna projekt on alles käima läinud, on arvuti otsmiseks soovi avaldanud ainult kaks Eesti Telefoni töötajat.?

MicroLinki poolt on pakutud välja kolm erineva konfiguratsiooniga MicroLinki arvutikomplekti. ?Hinnad on keskmiselt 10?15% soodsamad tavahindadest,? lisas Parmas. Iga töötaja saab soetada ühe komplekti, arvuti järelmaksu saamiseks peab töötaja olema töötanud Eesti Telefonis vähemalt 4 kuud.

Sama võimalust pakub oma töötajatele ka Ühispank. Nii Eesti Telefoni kui Ühispanga töötajad saavad endale koos soodsama intressiga liisitud arvutiga ka tasuta liitumise Eesti Telefoni interneti püsiühendusega Atlas ADSL Light, hoides nii kokku 500 krooni liitumistasu.

Ühispanga Vaata Maailma projektijuht Riho Unt ütles, arvuti on endale sel moel ostnud umbes 30 Ühispanga töötajat.

?Tavaliselt on intress arvuti liisimise puhul 15?16% , me võimaldame oma töötajatele liisida arvutit soodsama intressiga,? sõnas Unt, kuid ei soovinud täpsustada, kui odavalt Ühispank oma töötajatele arvutit pakub. ?Iga arvutikomplekti pealt kaotab pank umbes 2000 krooni,? lisas ta siiski.

Riho Unt ei osanud veel öelda, kas see summa, mida Ühispank ettevõttena kaotab oma töötajatele soodamaid liisingutingmusi pakkudes, läheb VM projekti investeeringuks arvestav summa sisse või mitte. ?Seda ei ole veel heaks kiidetud, aga on võimalik, et kiidetakse heaks ja arvestatakse tagantjärgi sisse.?

Uue arvuti soetanud Ühispanga tootejuht Elmar Orro ütles, et tööandja abil arvuti soetamise puhul meeldis talle mugav arvutitellimisvõimalus. ?Muidu pidanuks mööda poode jooksma ja aega kuulutama arvuti otsimiseks,? sõnas Orro. ?Meeldis ka võimalus ADSLiga liituda.?

MicroLink Arvutid tooteturunduse juht Mart Sepp ütles, et firma pakub arvuteid kuni 15% allahindlusega, mis on osa ettevõte panusest VM projekti. Erinevalt Hansapangast, Ühispangast, Eesti Telefonist ja teistest VM partneritest ei ole MicroLink lubanud veel reaalset raha VM toetamiseks, vaid osaleb selles teenuste ja toodete allahindlustega.

Alar Ehandi sõnul on Vaata Maailma projekti raames plaanis teha ettepanek riigile koduarvutite ostmisel tulumaksusoodustuse saamiseks.

?Kui selle ettepaneku all on mõelnud koduarvuti ostuks kulutatud summa mahaarvamist füüsilise isiku maksustatavast tulust, siis ettepaneku elluviimine oleks keeruline, kuivõrd arvutikomplektide puhul ei ole tegemist standardsete toodetega,? ütles rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna otseste maksude talituse juhataja Ivo Vanasaun. ?Kuivõrd maksusoodustustega kaasneb alati nende kuritarvitamise oht, on ka siin võimalus, et arvutikomplekti nime all võidakse müüa hoopis muid kaupu. Puudub kontrollisüsteem, nagu kütuse või alkoholi puhul on olemas.? Vanasauna hinnangul ei tuleks arvutiostu soodustamist siduda tulumaksuga. ?Äärmisel juhul on mõeldavad soodustused tarbimisega seotud maksudes, näiteks käibemaksus,? sõnas ta. ?Kõige efektiivsemaks riigipoolse toetuse viisiks oleks vastav sihtotstarbeline programm, mille raames füüsiline isik muuhulgas tõendab, et vajab arvutiostuks riigipoolset abi. Üleüldise maksusoodustustega toetataks ka neid, kes reaalselt abi ei vaja.?

Vanasaun ei osanud öelda, kui palju jääks riigil tulu laekumata juhul, kui riik ikkagi kehtestaks arvuti ostu puhul maksusoodustuse.

Koalitsioonileppes on punkt, millega lubatakse kehtestada arvutite müügil 5protsendiline käibemaks. Peaministri nõunik Kaarel Tarand ütles aga eile, et seda ettepanekut pole arutatud ja tõenäoliselt ei hakatagi arutama. ?Eesti IT sektoris läheb hästi, see haru on hästi hakkama saanud, ei olegi põhjust 5protsendiline käibemaksu eest võitlemiseks,? rääkis Tarand. Tarbija jaoks ei teeks väiksem käibemaks arvutit soodsamaks, kuna vahesumma võtaks endale tõenäoliselt müüja, märkis ta.

Peaministri IT-ala nõunik, Informaatikanõukogu liige Linnar Viik ütles, et VM ettepanekud peaksid lähiajal tervikliku paketina tulema arutusele Informaatikanõukogusse, mis omakorda annab soovitusi valitsusele ja seejärel otsustab valitsus need ettepanekud, mis oleks võimalik ka ellu viia.

Kolme aasta jooksul lubas Hansapank investeerida VM projekti 100 miljonit krooni, Ühispank ja Eesti Telefon 30 miljonit krooni. Märtsi alguses käima läinud Vaata Maailma projekti raames luuakse ja täiendatakse avalikke internetipuntke, mille tarvis on hetkel üle antud 129 arvutit.

___________________________________________

23.05.2001 Vaata Maailma projekt nõuab raha

18.05.2001 Töölissöökla kaudu internetti

18.05.2001 Mitte tasuta hüve, vaid kasulik võimalus

17.05.2001 Ligipääs internetile olgu kõigile tasuta

07.05.2001 Vaata Maailma projekt loob Eestisse sadu internetipunkte

06.04.2001 E-riik saab e-kodaniku

02.04.2001 Firmad viivad arvutid maale

09.03.2001 Üldise kasu nimel

08.03.2001 Eesti internetiriigiks nr 1

08.03.2001 Internet saab rahasüsti

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing