Valguse imed Tartus

ÄP 29. juuni 2001, 00:00

Tartus Vanemuise kontserdimajas valitseb muusika asemel teadus. Teadusnäitus ?Ahhaa, valgus!? toimub Tartus juba neljandat suve ning tutvustab tänavu peamiselt valguse ja optika imesid.

Näitusel võib näha liikuvaid ning maailma suurimaid hologramme. Erinevad optilised seadmed tutvustavad näiteks valguskiirte peegeldumist erineva kujuga klaasidelt, silma ehitust, peeglite ja laserkiire võimalusi. Spikri järgi saab proovida pimedate kirjas kirjutamist.

Soojustundliku kaamera ette astudes on võimalus end teleriekraanilt vaadata ? soojad kohad kehal on punased-kollased ning külmad kohad sinised. Peegellabürindi saab läbida vaid kobamisi, kuigi visuaalselt tundub, nagu poleks tarvis teha muud kui sirgest koridorist peeglite vahelt otse läbi kõndida.

Lisaks valgusteemale on näitusel ka varasemate aastate eksponaate: hiiglaslik mööbel näitamaks, kuidas paistab söögilaud kaheaastasele lapsele, ja eelmise aasta inimese teemast pärit väljapanekuid.

Näiteks võib stetoskoobiga kuulata inimese sisehääli. Kullakarva ?inimese? kõrval on nupurida, iga nupu juures selgitus: suitsetaja kops, astmahaige jne. Iseendagi südame tuksumist võib ekraanilt jälgida, aparaat piiksub nagu haiglaseriaalides ja joonistab samasuguseid rohelisi sakke nagu filmides. Kui käed andurilt ära võtta, on külastaja ekraani jaoks surnud: roheline joon lakkab sakitamast ja muutub sirgeks.

Vastsündinu näeb mõnda aega kõike peegelpildis. Sellist maailmataju jäljendavad peegelprillid peas, proovivad pea kõik midagi paberile kirjutada. Kätt on raske õigesse suunda juhtida, mõnda suunda justkui polekski olemas. Kui prillid peast võtta, ei saa kirjutatust mitte midagi aru.

Laste kindlaks lemmikuks on näitusel suur batuut, kus hüppamiseks saab selga panna suure kohmaka skafandri moodi kostüümi. Efekt peaks nüüd olema sama mis astronaudina Saturnil hüpates.

?Ahhaa, valgus!?
kuni 15.07.
Tartu Vanemuise kontserdimaja http://www.ahhaa.ee/valgus

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:10

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing