Dell ? maailma suurim arvutitootja

Romet Kreek 27. juuli 2001, 00:00

1984. aasta mais alguse saanud maailma suurim arvutifirma Dell paistab silma oma arvutite müügi poolest, kasutamata selleks vahendajaid. Dell ei pane arvuteid kokku lattu paigutamiseks, iga arvuti luuakse alles kliendilt tellimuse saamise järel. Dellil seisab laovaru vaid viis päeva, mis on konkurentidest oluliselt parem tulemus.

Tänu vahendajateta otsemüügile suudab Dell paremini mõista klientide vajadusi. Firma ise toob oma edu põhjustena välja tööstusharu kõrgeima efektiivsuse tootmise ja jaotuse osas. Konkurentidest paremini korraldatud tootmis- ja müügiprotsesside tõttu on firma suutnud olla edukas ka väga suure hinnasõja tingimustes Ühendriikide arvutiturul.

Vaatamata arvutituru müügi kahanemisele eelmises kvartalis suutis Dell äsja tõusta maailma suurimaks arvutitootjaks, tõrjudes sellelt kohalt Compaqi. IDC on hinnanud aastalõpu seisudega Delli ülemaailmseks turuosaks 2000. aastal 11,3 protsenti, 1999. aastal 10,5 protsenti ning 1998. aastal 8,5 protsenti.

Kui Michael S. Dell firma 1984. aastal lõi, kasutas ta vaid oma 1000dollarilist kapitali. 17 aastaga on firma kasvatanud müüki 6 mln dollarilt 32,6 miljardi dollarini aastas.

Firma avas 1987. aastal esimese välismaise tütarfirma Suurbritannias, praegu omab firma ülemaailmset müügivõrku. Firmas töötab 38 300 töötajat. Dellil on kuus tehast ? kaks Ameerika Ühendriikides (Austinis Texase osariigis ja Nashville?is Tennessee osariigis), Limerickis Iirimaal, Penengis Malaisias, Xiamenis Hiinas ja Eldorado do Sulis Brasiilias.

Firma tootevalikusse kuuluvad PowerEdge?i ja PowerAppi serverid, OptiPlexi ja Dimensioni lauaarvutid, Latitude?i ja Inspironi sülearvutid ning 55 000 nimetust tarkvara ja lisaseadmeid.

Firma teatas 18. juulil plaanist hakata müüma oma PowerConnecti võrgujaotusseadmeid (network switch), tungides Delli jaoks uute toodete turule, kust viimastel kvartalitel konkurendid Cisco, Lucent Technologies ning Nortel Networks on suuri kahjumeid saanud.

Jaotusseadmed peaksid turule jõudma kolmandas kvartalis. Dell hindab 2000. aasta USA väikeste ja keskmise suurusega firmade kulutuste mahuks jaotusseadmetele 5,3 mld dollarit.

Firma majandusaasta ei lange kokku kalendriaastaga, mistõttu on firmal juba 2001. majandusaasta seljataga ning 2002. aasta esimese kvartali tulemused avaldatud.

36aastane Texase osariigis elav Delli looja Michael Dell on tänu firma loomisele saanud miljardäriks. Ajakirja Forbes andmetel oli ta maailmas rikkuselt 27. inimene 10,5 miljardi dollarilise varandusega.

Michael Dell on valitud ajakirja Chief Executive Magazine poolt aasta firmajuhiks. Ajakiri Inc. valis Delli 2001. aasta ettevõtjaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing