Preatoni uurimine võib paljastada teisi tippärimehi

13. august 2001, 00:00

Äripäeva arvates näitab Isamaaliidu mõjuka liikme Jüri Mõisa katse summutada Ernesto Preatoni äridega seotud uurimisi, et võidakse paljastada mõne Eesti tippärimehe valgustkartvad tehingud.

Sellele, et Preatoni tegevuse uurimisega on astutud Eesti mõjukate inimeste varba peale, osutab juba tõik, et erinevate advokaadibüroode advokaadid on püüdnud avaldada survet ajakirjanikele.

Eesti Ekspressi peatoimetaja Aavo Kokale saatis üks tuntud advokaat sõnumi, et Preatoniga seoses ei maksa väga terav olla (vt ?Õigusinimeste suur konflikt? EE 09.08.2001). Äripäeva ajakirjanikule helistati sarnase palvega Isamaaliitu kuuluva Urmas Arumäe advokaadibüroost. Heta vandeadvokaat Andres Aavik on pakkunud oma abi Preatoniga intervjuuks sobilike küsimuste ettevalmistamisel.

Võib muidugi vastu väita, et advokaadid tegutsevad oma klientide huvides, aga kuna Preatoniga seonduv on meedia terava tähelepanu all, siis on advokaatide ?soovitused? meedias üle võimendatud. Ka väited poliitilise surve avaldamisest uurimisele on jäänud seni umbmääraseks.

Jüri Mõisa kinnitusel esindas ta Tallinna börsi juhtkonnaga Preatonist kõneledes äriringkondade huve.

Suurinvestor Preatoni on riiklike jõustruktuuride hammasrataste vahele jäänud, meedia kasutab seda ära, ning Mõisa esindatud äriringkonnad kardavad, et need aktsioonid võivad Eesti mainet välisinvestorite silmis halvendada.

Taoline põhjendus ei veena. Kui tekib oht, et jõustruktuuride tegevus hakkab kahjustama Eesti ettevõtluskeskkonda, siis on mõjukaid organisatsioone, kes suudavad ettevõtjate eest seista. Näiteks kaubandus-tööstuskoda, tööandjate keskliit, suurettevõtete assotsiatsioon, kinnisvarafirmade liit, maksumaksjate liit.

Mõisa tegevus võib olla tingitud hoopis sellest, et Preatoni ettevõtete juhatusse kuulunud jurist Aivar Pihlak on olnud seotud Hansapanga asutajate hea tuttava Meelis Laoga. Lisaks on Pihlak esindanud Venemaal tegutsevat itaalia ärimeest Giovanni Sposatot, kellega Mõis ja Lao käisid Londonis Eesti Raudtee erastamisvõimalusi arutamas. Raudtee erastamisel kõige rohkem pakkunud Rail Estoniaga oli seotud teine Hansapanga asutaja ? Hannes Tamjärv.

Jüri Mõisa esindatud äriringkonnad võivad karta, et politseil õnnestus Pihlaku kontorist dokumente viies võtta kaasa ka teiste Pihlaku klientide tegevust valgustavaid dokumente.

Preatoni on Eesti järelevalveorganitele saanud tõsiseks proovikiviks. Maksuameti aktsioon Divecis pani kõikuma ameti peadirektori Aivar Sõerdi tooli ? rahandusminister Siim Kallas soovis Sõerdi asendada erakonnakaaslase Ants Leemetsaga, kes oli ise offshore-firmasid vahendava ettevõtte klient. Ka Preatonil tundub Eestis olevat sama mõjuvõimsaid sõpru, nagu oli Diveci klientidel. Seega on oht, et Preatoni tegevuse uurimine summutatakse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing